Wanda Chotomska. Poetka, która wychowała wiele pokoleń dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 05:05
26 października mija 90. rocznica jej urodzin. W programie przypomnimy najpopularniejsze wiersze i piosenki Wandy Chotomskiej. 
Audio
Wanda Chotomska podspisuje książki. Zdjęcie archiwalne z 1984 roku
Wanda Chotomska podspisuje książki. Zdjęcie archiwalne z 1984 roku Foto: NAC

Napisała około 200 książek, a także liczne teksty popularnych piosenek, między innymi dla harcerskiego zespołu Gawęda. Była też autorką telewizyjnej dobranocki "Jacek i Agatka". Program ukazywał się w telewizji przez 10 lat, w latach 60. i 70. 

W dorobku twórczym Wandy Chotomskiej znalazły się także audycje radiowe i telewizyjne, scenariusze do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych. Jest także autorką scenariuszy bajek muzycznych - "Kosmiczna heca", "O Tadku-Niejadku, babci i dziadku", a także widowisk, jak - "Gawęda i detektywi" czy "Gawęda - Na deszcz i pogodę".

Do jej najbardziej znanych zbiorów wierszy należą: "Siedem księżyców", "Tańce polskie", "Kram z literkami", "Wiersze dla dzieci", "Dla każdego coś śmiesznego", "Dlaczego cielę ogonem miele". 

Wanda Chotomska była inspiratorką obchodzenia w Polsce Dnia Dziadka oraz ustanowienia Orderu Uśmiechu, jedynego w świecie odznaczenia przyznawanego przez dzieci. Sama została nim uhonorowana w 1969 roku.

Utwory Wandy Chotomskiej zawierają ważne dla każdego dziecka wartości wychowawcze. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której z nagrań archiwalnych Wandy Chotomskiej można dowiedzieć się, jak zaczęła pisać, jakie były jej wojenne losy i co robiła po ukończeniu studiów.

O Wandzie Chotomskiej mówi również pisarz Grzegorz Kasdepke.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 5.05

kh/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Takie byłyśmy bohaterki". Wanda Chotomska w konspiracji

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 14:40
Co ranny żołnierz może zrobić z końskiego włosia, dwóch szczoteczek do zębów oraz srebrnej dwuzłotówki? Wojennych wspomnień zmarłej 2 sierpnia 2017 r. Wandy Chotomskiej słuchaliśmy z nagrań archiwalnych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wanda Chotomska - pierwsza dama literatury dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 14:00
- Wandzie Chomtomskiej bardziej zależało, żeby dzieciom otwierać głowy niż je uczyć. Wyobrażam sobie, że jej czytelnicy wyrośli i wyrastać będą na inteligentnych, ciekawych świata ludzi, którzy myślą niekonwencjonalnie - opowiada pisarz Grzegorz Kasdepke. 
rozwiń zwiń