Paweł Deląg: myślę, że reżyser jest często dobrym aktorem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 18:05
Po wielu latach grania w filmach i serialach polskich i zagranicznych, postanowił zająć się reżyserią. Pasjonuje się historią, nie dziwi zatem fakt, że właśnie wyreżyserował dokument fabularyzowany "Zrodzeni do szabli", którego akcja dzieje się w XVII wieku. Przygotowuje się także do produkcji Teatru Telewizji "Konstytucja 3 Maja".
Audio
  • Paweł Deląg: myślę, że reżyser jest często dobrym aktorem (Kultura przy kawie/Jedynka)
Martyna Podolska i Paweł Deląg
Martyna Podolska i Paweł Deląg Foto: Piotr Piorun/Polskie Radio

Aktor nie tylko znany w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej. W swoim życiu grał role w produkcjach francuskich, niemieckich, amerykańskich, brytyjskich, rosyjskich i w wielu innych. Na antenie radiowej Jedynki Paweł Deląg powiedział, dlaczego, po wielu sukcesach filmowych w Polsce, zdecydował się na wyjazd za granicę . - Są pewne wektory, które pchają rozwój kariery w określonym kierunku i zmuszają w pewnym momencie do podjęcia pewnych działań. W moim przypadku była to bardzo prosta sprawa. Po 2004 roku nie było ciekawych propozycji filmowych w Polsce, takich mocnych, wyrazistych i zróżnicowanych - wyjaśnił. 

Droga ku reżyserii

Paweł Deląg w rozmowie z Martyną Podolską zdradził, że chęć podjęcia nowego wyzywania w jego przypadku było kwestią dojrzałości - Byłem przez długie lata uczniem, uczyłem się i podpatrywałem. Miałem okazję pracowania z wieloma fantastycznymi reżyserami w Polsce, m.in. Andrzej Żuławski, Jerzy Kawalerowicz czy Krzysztof Lupa, który jest dla mnie mocną postacią, która uwrażliwiła moją wyobraźnię - mówił.

- Jak tylko spotykam reżysera, który chce ze mną współpracować to wymieniamy się doświadczeniami. Te uwagi i rozmowa dotycząca kształtu filmu z głównym aktorem gdzieś w jakiś sposób wpływa na charakter i na to jaki ten film jest. Te 70 filmów, które zrobiłem w tej chwili poza Polską otworzyło mi drogę do odwagi i myślenia o tym, że chce opowiadać pewne historie - wyjaśnił artysta. 

W najbliższy wtorek (10.12) swoją premierę będzie miał film dokumentalny w reżyserii Pawła Deląga pt.: "Zrodzeni z szabli". 

- Wydaje mi się, że jakby świadomość całego filmu, znajomość scenariusza może predysponować aktorów do tego, żeby stawali za kamerą. Myślę, że reżyser jest często dobrym aktorem - zaznacza gość audycji. 

***

Paweł Deląg aktywnie wspiera polską kinematografię w projekcie "Polska Kulturalna" zapoznając młodych ludzi z mistrzami w tej dziedzinie. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Paweł Deląg (aktor, reżyser)

Data emisji: 7.12.2019 r. 

Godzina emisji: 5.06

ans 

Czytaj także

"Film - kobieta jego życia", czyli biografia filmowa Janusza Majewskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 13:12
Czy film jest kobietą życia Janusza Majewskiego? - Tak ustaliła to pani Zofia Turowska, skoro taki tytuł dała swojej książce. Jeżeli założymy, że pasją każdego prawdziwgo mężczyzny jest kobieta, a wśród tych kobiet jest jakaś najważniejsza w danym okresie życia, no to pewnie ten film, który zajmował ponad pół wieku w moim życiu, może był właśnie kobietą - odpowiadał Janusz Majewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Krauze. "Reżyser, który robił, co chciał"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 13:00
- Była to postać kontrowersyjna, nielicząca się z opiniami, on robił to, co chciał i uważał za słuszne - tak o Antonim Krauzem mówił w "Kulturalnej Jedynce" Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy. 20 lutego w Warszawie odbył się pogrzeb reżysera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi filmowcy debiutują na koszalińskim festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 09:17
W Koszalinie trwa 37. Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Wydarzenie co roku przyciąga młodych twórców filmowych. Dzięki niemu swoją twórczość wypromowali znani dziś wybitni polscy reżyserzy m.in. Filip Bajon, Ksawery Żuławski, Marcin Wrona czy Agnieszka Holland. W części konkursowej, uczestnicy prezentują filmy w kategoriach filmu pełnometrażowego oraz krótkometrażowego. Jury będzie oceniać łącznie ponad 60 produkcji.
rozwiń zwiń