Zespół ABBA zapowiada powrót. Kiedy usłyszymy nowe piosenki?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 09:10
Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson i Anni-Frid Lyngstad przygotowali dwie piosenki: "I still have faith in You" i "Don't shut me down".
Audio
  • Zespół ABBA wrócił do studia nagrań (Kultura przy kawie/Jedynka)
ABBA
ABBAFoto: PAP/© PIETER MAZEL/SUNSHINE/RETNAUK

Benny Andersson poinformował, że premiera nowych nagrań zbliża się wielkimi krokami. - W tym roku, prawdopodobnie z końcem lata. Ale nie mogę niczego obiecywać. Nie mogę sam podjąć decyzji, ale gdyby to zależało ode mnie, to nowy materiał ukazałby się we wrześniu - powiedział serwisowi ABBATalk.

Szwedzki zespół ABBA został założony w 1972 roku przez Anni-Frid Lyngstad, Benny'ego Anderssona, Björna Ulvaeusa i Agnethę Fältskog. Nazwa grupy jest akronimem utworzonym z pierwszych liter imion wokalistów. 

Działalność muzyczna grupy przypada na lata 70. i początek lat 80. Ich największe hity to: "Waterloo" (w 1974 roku z tą piosenką zwyciężyli w 19. Konkursie Piosenki Eurowizji, zapewniając Szwecji pierwsze zwycięstwo w historii konkursu), Mamma Mia", "Honey, Honey", "Dancing Queen", "Knowing Me, Knowing You", "Fernando", "I Have a Dream", "The Winner Takes It All", "Lay All Your Love on Me".

Zespół uważany jest za jeden z bardziej znaczących w historii muzyki, sprzedał ponad 400 milionów płyt na całym świecie. ABBA zakończyła działalność w 1982 roku. 5 lipca 2008 roku członkowie grupy spotkali się przy okazji szwedzkiej premiery filmu opartego na musicalu "Mamma Mia!", pojawiając się razem publicznie po raz pierwszy od ponad 20 lat. 

W audycji "Kultura przy kawie" mówiliśmy - wraz z fanem ABBY Sławkiem Kwaśniewskim i autorką polskiej biografii kwartetu Marzeną Tarką - o tym, na czym polega fenomen tego szwedzkiego zespołu. Wysłuchaliśmy też opowieści dziennikarza Marka Orańskiego o występie ABBY w Polsce w 1976 roku. 

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Goście: Marzena Tarka (autorka książki "ABBA. Fenomen i legenda"), Sławek Kwaśniewski (fan ABBY), Marek Orański (autor książki "ABBA w Polsce")

Data emisji: 14.02.2020

Godzina emisji: 5.10

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak