Orły 2020. Kto ma szansę na Polskie Nagrody Filmowe?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 05:05
W najbliższy poniedziałek (2 marca) po raz 22. wręczone zostaną Polskie Nagrody Filmowe - Orły 2020. Faworytem jest "Boże Ciało" Jana Komasy z 15 nominacjami. Szanse na 12 statuetek, w tym za najlepszy film, reżyserię i zdjęcia ma "Pan T." Marcina Krzyształowicza. "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Maciej Pieprzycy powalczy o nagrody w 11 kategoriach, m.in. najlepszy scenariusz i główna rola męska.
Audio
  • Kto ma szansę na Polskie Nagrody Filmowe? (Kultura przy kawie/Jedynka)
Polskie Nagrody Filmowe Orły
Polskie Nagrody Filmowe OrłyFoto: pnf.pl/dla-prasy

- Po raz pierwszy w historii mamy 72 filmy kandydujące - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński. 

Czytaj więcej
Polskie Nagrody filmowe Orły 2020 nominacje 1200.jpg
Orły 2020. Które filmy powalczą o zwycięstwo?

Decyzją członków Polskiej Akademii Filmowej zwiększono w tym roku liczbę nominacji w każdej z kategorii z trzech do pięciu.  - Zaczynaliśmy kiedyś od pięciu nominacji, później postanowiliśmy zmniejszyć, ale teraz uznaliśmy, że to najwyższa pora, żeby przywrócić pięć nominacji po to, żeby dostrzec - szczególnie w tych kategoriach zawodowych - osiągnięcia, które zwykle wypadają na rzecz silniejszych filmów - podkreśla Dariusz Jabłoński

Kolejna zmianą jest to, że po raz pierwszy wręczony zostanie Orzeł za najlepszą charakteryzację. - Rozmawialiśmy o tym od lat ze środowiskiem charakteryzatorów - zdradza w Jedynce dyrektor Polskich Nagród Filmowych Izabela Wójcik.

Joanna Kulig, która rok temu otrzymała Orła za film "Zimna Wojna" mówi Martynie Podolskiej, że bardzo cieszy się, że jest członkinią Akademii. - To dla mnie ważne. To dobry moment w polskim kinie - podkreśla.

Czy zmienił ją ubiegłoroczny sukces? - Jak słusznie powiedziała Agata Kulesza, czasami po sukcesie bardziej ludzie naokoło mogą się zmieniać, inaczej widzieć ciebie niż ty sama siebie. My, jako tacy, nie zmieniamy się. To było nieprawdopodobne przeżycie, dużo się wtedy wydarzyło, to moje wielkie doświadczenie, którego nigdy nie dałabym sobie odebrać i chciałabym to przeżyć jeszcze raz, ale też super jest się wyciszyć, wrócić do siebie i żyć po swojemu - mówi Joanna Kulig. 

***

Aktorka Maja Komorowska dostała Polską Nagrodę Filmową za Osiągnięcia Życia. Pierwszą laureatkę Orłów 2020 ogłoszono podczas spotkania z nominowanymi. Nagroda za Osiągnięcia Życia jest jedną z 20 kategorii przyznawanych w ramach Polskiej Nagrody Filmowej Orły.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także m.in. rozmowa z aktorką Elizą Rycembel, reżyserem Janem P. Matuszyńskim, aktorem i reżyserem Piotrem Domalewskim, reżyserem Marcinem Kryształowiczem, aktorką Marią Sobocińską, aktorem Sebastianem Stankiewiczem, aktorem Tomaszem Ziętkiem oraz Ewą Błaszczyk.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Data emisji: 29.02.2020

Godzina emisji: 5.05

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odnaleźć matkę za wszelką cenę

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 12:05
W audycji "Kulturalna Jedynka" Martyna Podolska rozmawiała z aktorką Zofią Domalik, która wcieliła się w rolę Oli, głównej bohaterki w filmie "Wszystko dla mojej matki" w reżyserii Małgorzaty Imielskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Adamczyk o roli w filmie "Mayday": dla mnie to było duże wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 11:58
W dniu kinowej premiery komedii "Mayday" radiową Jedynkę odwiedził grający w niej główną rolę Piotr Adamczyk. - Dla mnie to było duże wyzwanie i myślę, że jeszcze większe dla postaci, która grałem, bo on w ten sposób lawirował przez pięć lat, a ja musiałem te pięć lat zamknąć w półtoramiesięcznym planie filmowym - powiedział aktor. 
rozwiń zwiń