Jane Austen - umiłowana powieściopisarka Brytyjczyków

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 16:06
Napisała zaledwie 7 książek, ale i tak uchodzi za niedościgły wzór obserwacji psychologicznej. "Austenomaniacy" czy "Janeici" - tak często nazywa się wielbicieli Jane Austen. Tydzień temu do kin trafił film "Emma" - kolejna ekranizacja jej powieści. 
Audio
  • Jane Austen - umiłowana powieściopisarka Brytyjczyków (Kultura przy kawie/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Oliver Denker/Shutterstock.com

Jane Austen od kilku dobrych lat pozostaje jedną z najjaśniejszych gwiazd w panteonie najbardziej znanych i cenionych brytyjskich pisarzy. Urodzona w 1775 roku wykształciła się i wychowała z literatury oświeceniowego sposobu myślenia. - W XIX wieku uznanie dla niej wyrażało niewielu twórców- mówiła Anna Przedpełska - Trzeciakowska, biografka i tłumaczka powieści Jane Austen. 

Brytyjska pisarka za życia zdradziła kilka wskazówek swojej bratanicy jak powinno się pisać powieści. - Jane Austen opisywała świat, który dobrze znała. Ona go wykadrowała z tej ogromnej rzeczywistości i zostawiła. Wieś, kilka rodzin, relacje między nimi i napisała to swojej bratanicy a to wystarczyło, żeby stworzyć mikrokosmos - podkreśliła Anna Przedpełska - Trzeciakowska. 

Jane Austen na brytyjskich funtach 

Dzisiaj pisarka występuje w roli głównej także na brytyjskich funtach, na których od trzech lat występuje na rewersie 10 funtowych banknotów - a te są w obiegu w każdym angielskim zakątku. Nominał z podobizną autorki słynnej powieści "Dumy i Uprzedzenie" wszedł do obiegu 14 września 2017 roku i zastąpił dotychczasowy papierowy banknot, na którym znajdował się wizerunek Karola Darwina. 


wizerunek Jane Austen na banknocie
wizerunek Jane Austen na banknocie

"Emma" 

28 lutego 2020 roku premierę światową miał film "Emma" w reżyserii Autumn de Wilde. Film jest ekranizacją powieści Jane Austen o tym samym tytule, wydanej w 1815 roku. Główna bohaterka (w rej roli Anya Taylor-Joy) większość czasu spędza na swataniu ludzi, których spotyka na swojej drodze, ale sama nie chce wychodzić za mąż - a przynajmniej nie tak prędko. 

źródło: Focus Features/Youtube

Nieśmiertelna Jane Austen 

Dzisiaj Austen stawiana jest obok wybitnych pisarzy: Charlesa Dickensa, Victora Hugo, Henry’ego Jamesa, a Brytyjczycy wręcz uwielbiają jej powieści. Do dzisiaj jej książki czytane są z wielkim zainteresowaniem. - Ja bardzo długo szukałam tej odpowiedzi, co się stało i dlaczego pisarka z tak malutkiego obszaru prowincjonalnej Anglii jest czytana do dzisiaj. I odpowiedź jest jedna - ta kobieta miała talent. To co napisała jest żywe i to co mówią jej bohaterowie dotyczy nas do dzisiaj - tłumaczyła Anna Przedpełska - Trzeciakowska. 

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie 

Prowadzi: Małgorzata Raducha 

Data emisji: 7.03.2020 r. 

Godzina emisji: 5.09

ans 

Czytaj także

"Jej postacie żyją do dziś". 200 lat z Jane Austen

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 11:00
– Długo szukałam odpowiedzi na pytanie: dlaczego ta pisarka z prowincji w południowej Anglii jest do dziś czytana z dużym zainteresowaniem? I odpowiedź jest jedna: ta kobieta miała talent – mówiła anglistka Anna Przedpełska-Trzeciakowska, autorka książki "Jane Austen i jej racjonalne romanse".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henry James. Pisarz, który wchodził do ludzkiej głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 05:45
106 lat temu zmarł jeden z najwybitniejszych anglojęzycznych prozaików przełomu XIX i XX wieku. Henry James był mistrzem portretów psychologicznych. Tworzył na pograniczu kultur amerykańskiej i europejskiej oraz na styku literackiego realizmu i modernizmu.
rozwiń zwiń