60. rocznica premiery filmu Andrzeja Munka "Zezowate szczęście"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 05:05
Premiera "Zezowatego szczęścia" odbyła się 4 kwietnia 1960 roku. Produkcja stała się jednym z najgoręcej dyskutowanych filmów.
Audio
Bogumił Kobiela jako Jan Piszczyk w filmie pt. Zezowate szczęście w reżyserii Andrzeja Munka
Bogumił Kobiela jako Jan Piszczyk w filmie pt. "Zezowate szczęście" w reżyserii Andrzeja MunkaFoto: PAP/CAF

Bohaterem "Zezowatego szczęścia" jest Jan Piszczyk (Bogumił Kobiela), konformista próbujący osiągnąć akceptację społeczeństwa w burzliwych realiach ćwierćwiecza historii Polski, od rządów sanacji po czasy stalinizmu.

Film wywołał poruszenie wśród krytyków. Z jednej strony reżyser Andrzej Munk i scenarzysta Jerzy Stefan Stawiński byli atakowani za ośmieszanie historii Polski, z drugiej zaś - recenzenci dostrzegali w "Zezowatym szczęściu" uniwersalną przypowieść o konieczności zachowania własnej podmiotowości. 

W audycji "Kultura przy kawie" mówimy o fenomenie twórczości przedwcześnie zmarłego reżysera Andrzeja Munka (na miesiąc przed 40. urodzinami zginął w wypadku samochodowym) oraz o talencie komediowym Bogumiła Kobieli, a także o samej postaci Jana Piszczyka, który stał się pewnym symbolem zmieniających się czasów. Wykorzystaliśmy również nagrania archiwalne.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Data emisji: 4.04.2020

Godzina emisji: 5.05

kk/ag


Zobacz więcej na temat: Małgorzata Raducha Andrzej Munk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Perfect i Lady Pank w nowej odsłonie. Marcin Januszkiewicz: to tytani, geniusze, wirtuozi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 11:30
Po debiutanckiej płycie "Osiecka po męsku" z utworami Agnieszki Osieckiej, aktor i wokalista Marcin Januszkiewicz sięgnął po utwory dwóch kultowych polskich zespołów - Perfectu i Lady Pank. - To moje ulubione zespoły z dzieciństwa, na których się wychowałem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeśli nie chcesz mojej zguby..." czyli o "Zemście" Aleksandra Fredry

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 05:05
Z okazji premiery spektaklu "Zemsta" w Teatrze Telewizji przybliżyliśmy genezę i cechy tej komedii Aleksandra Fredry. Opowiedzieliśmy o różnych realizacjach - teatralnych, telewizyjnych i radiowych - tego dramatu.
rozwiń zwiń