Polska flaga w literaturze i sztuce

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 15:20
Czesław Janczarski w wierszu "Barwy ojczyste" napisał: Czerwień to miłość, biel - serce czyste. Czy poeta miał rację? W audycji "Kultura przy kawie" porozmawialiśmy o zasadach heraldycznych i o genezie barw biało-czerwonych.
Audio
  • Polska flaga w literaturze i sztuce (Kultura przy kawie/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pexels/CC0 Public Domain

Symbole narodowe zostały wykorzystywane przez twórców literackich i plastycznych ku pokrzepieniu serc. Miały dawać wiarę w lepsze jutro. W romantyzmie Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Cyprian Kamil Norwid posługiwali się bogatą symboliką by w sposób przejmujący ukazywać trudne dzieje naszego kraju. "Dziady" czy "Kordian" to literatura, która miała dawać otuchę, której potrzebowali również młodopolscy poeci szukając szansy na odzyskanie niepodległości. 

Skąd nazwa flaga? 

Beata Wolszczak z Muzeum Historii Polski wyjaśnia, że nazwa pochodzi prawdopodobnie z języka niemieckiego i oznacza "najważniejszą chorągiew". - Geneza flagi jest ściśle związana z chorągwią, a z kolei jej historia jest bardzo stara - mówi Beata Wolszczak. - Rozmawiając o fladze nie można pominąć innych symboli narodowych bo flaga jest związana z godłem Polski. Tak naprawdę, to że mamy biało czerwone barwy wynika z kolorów naszego herbu - opowiada. 

Zestawienie biało-czerwonych barw

- Barwy biało czerwone podobno po raz pierwszy pojawiły się w 1792 roku podczas obchodów 1 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja- mówi gość audycji. - Za barwy narodowe natomiast zostały uznane w czasie Powstania Listopadowego przez sejm Królestwa Polskiego w dniu 7 lutego 1831 roku - dodaje Beata Wolszczak. 

***

W dalszej części audycji sprawdziliśmy jak barwy biało-czerwone wykorzystywane były w lotnictwie wojskowym. Jaka jest historia biało-czerwonej szachownicy? O tym opowiadał Marcin Arbuz z portalu "Lotnictwo i Ludzie". 

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Data emisji: 2.05.2020 r. 

Godzina emisji: 5.06

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nauka, której przedmiotem jest badanie flag narodowych

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 10:33
– Weksylologia to nauka, która zajmuje się badaniem znaczenia i historii sztandarów, chorągwi, proporców – tłumaczył w dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Jasieński, weksylolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja #mojaflaga. "Wszyscy mogą być ambasadorami"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 06:00
Biuro Programu "Niepodległa" po raz kolejny zaprasza do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia biało-czerwonych barw narodowych z okazji Dnia Flagi 2 maja. - Ważne, żebyśmy pokazali w tych trudnych czasach, że potrafimy się jednoczyć - podkreślił dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.
rozwiń zwiń