Jak czytać ludzi? Były agent FBI podpowiada

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 12:00
Czy każdego człowieka da się prześwietlić i przewidzieć jego zachowanie? Odpowiedzi można szukać w książce "Jak czytać ludzi – radzi agent FBI Robin Dreeke" napisanej przez byłego szefa Wydziału Analizy Behawioralnej FBI.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sergii Gnatiuk

czytaj więcej
jak-czytac-ludzi-radzi-agent-fbi-b-iext56879579.jpg

- Ta książka to zupełnie inne podejście do codzienności, do tego jak my myślimy. Właściwie on mówi o tych rzeczach, które jakoś intuicyjnie wyczuwamy, wiemy, ale on je przedstawia w sposób szalenie uporządkowany - mówi w Programie 1 Polskiego Radia tłumaczka książki Małgorzatą Maruszkin. - Cała ta książka mówi o tym, że żeby komuś zaufać - a zaufanie jest podstawą funkcjonowania w społeczeństwie - musimy przewidywać jak ten człowiek postąpi. Żeby przewidzieć, jak on postąpi, musimy z kolei wiedzieć, co jest w jego interesie - dodaje. 

W oparciu o własne doświadczenia

- Jeżeli nie możemy przewidzieć tego, co ktoś zrobi, w jaki sposób zareaguje, to wtedy się wycofujemy, bo sami się czujemy w jakiś sposób zagrożeni. Nie czujemy się pewnie w towarzystwie takiego człowieka. A żeby wiedzieć, co leży w jego interesie musimy wiedzieć, czym ludzie kierują się w życiu, relacjach z innymi - mówi Małgorzata Maruszkin. 

Tłumaczka podkreśla, że bardzo podoba jej się to, że Robin Dreeke opiera się na własnych doświadczeniach. - Podaje przykłady i to z takiej działki, która niekiedy jest dla nas bardzo tajemnicza, niedostępna, czyli z pracy agenta. Oczywiście robi to w takim zakresie w jakim może - zaznacza.

"Dla ludzi, którzy chcą się poczuć pewniej"

- To człowiek, który w praktyce stosuje wszystkie zasady, o których przeczytałam w jego książce. Korespondując z nim, czułam, że to jest człowiek, któremu mogę zaufać - zdradza rozmówczyni Małgorzaty Raduchy. - Zaufanie jest jedną z głównych osi wokół których ta książka się obraca. Zaufanie jest początkiem, podstawą i końcem wszelkich relacji społecznych. To książka dla ludzi, którzy chcą się poczuć pewniej i bezpieczniej w życiu - dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której przypominamy także najbardziej znane w kulturze i przekazie postaci agentów.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Małgorzata Maruszkin (tłumaczka)

Data emisji: 9.05.2020 r. 

Godzina emisji: 5.06

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pisarz, scenarzysta, dziennikarz, lokalny patriota - Dominik Rutkowski

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 14:35
W powieści pt: "Zadry" z 2017 roku opisuje skomplikowaną historię ziem zachodnich i byłych PGRów, a w najnowszej zatytułowanej "Złe dzieci"  pokazuje parę Norwegów, którzy po latach chcą odnaleźć w Warszawie grób ojca - niemieckiego nazisty. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był Dominik Rutkowski, pisarz, scenarzysta, przewodnik warszawski. 
rozwiń zwiń