105. rocznica urodzin Jana Twardowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 05:05
Z tej okazji, w "Kulturze przy kawie" przypomnimy fragmenty archiwalnych rozmów z poetą. Usłyszymy także fragmenty wierszy ks. Jana Twardowskiego w formie lirycznej i muzycznej.  
Ks. Jan Twardowski
Ks. Jan TwardowskiFoto: NAC/Barchacz Włodzimierz

Jan Twardowski - polski ksiądz rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świątobliwości, poeta, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej. 

Urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie przy ul. Koszykowej. 4 lipca został ochrzczony w kościele św. Aleksandra. Tego samego dnia cała rodzina Twardowskich, podobnie jak inne rodziny warszawskich kolejarzy, została przymusowo ewakuowana w głąb Rosji. Do Polski, do Warszawy, wrócili po trzech latach.

Jan uczęszczał do Gimnazjum im. Tadeusza Czackiego. Był redaktorem działu literackiego w międzyszkolnym piśmie "Kuźnia Młodych", na łamach którego miał miejsce jego debiut poetycki i prozatorski. Prowadził również "Poradnik literacki". Nawiązał wówczas znajomość m.in. z Kazimierzem Brandysem, Pawłem Hertzem, Janem Kottem i Tadeuszem Różewiczem. 

W 1937 roku ukazał się pierwszy tomik jego wierszy pt. "Powrót Andersena", nawiązujący do poetyki Skamandra. W tym samym roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim.

Wydawnictwo Świętego Wojciecha/Youtube

W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczył w powstaniu warszawskim. Wskutek przeżyć wojennych postanowił zostać księdzem. 4 lipca 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, wykładowcą i wychowawcą pokoleń kleryków w warszawskim seminarium.

Pod koniec 1945, powrócił do publikowania wierszy. Jego twórczość trafiła wówczas m.in. na łamy "Tygodnika Powszechnego". Wielką popularność przyniósł mu wydany w 1970 roku tom "Znaki ufności".

Liryka ks. Twardowskiego traktuje zarówno o Bogu, jak i o ludziach i ich problemach. Dobrze widoczne są liczne odwołania i metafory dotyczące przyrody. Jego wiersze często, poprzez apostrofy i inne środki stylistyczne, mają charakter modlitewny.

Zmarł 18 stycznia 2006 roku.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadziła: Martyna Podolska

Data emisji: 30.05.2020

Godzina emisji: 5.05

kk/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mietek Szcześniak: dzielenie się poezją ks. Twardowskiego to moja radość

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 15:24
- Te teksty są skrótem przez mądrość, ale też przez poczucie humoru, bo rzadko który poeta potrafi kuksańcem humoru popchnąć nas ku właściwym wyborom - mówi w "Muzycznej Jedynce" Mietek Szcześniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mietek Szcześniak w sambie z ks. Twardowskim

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 15:25
Muzyk dwa lata temu wraz z Krzysztofem Herdzinem wydał płytę "Songs from Yesterday", która pokryła się platyną, ale nie spoczywa na laurach. Rok temu powrócił z krążkiem "Nierówni", na którym śpiewa teksty ks. Jana Twardowskiego do skomponowanych przez siebie melodii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Dehnel: dlaczego warto czytać poezję?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 17:49
Rozpoczęła się akcja "Wiersze w mieście". Do końca kwietnia w całej Warszawie będzie prezentowanych sto tysięcy wierszy w ponad 200 miejscach. Akcja ma na celu dotarcie do osób, które na co dzień nie czytają poezji.
rozwiń zwiń