Mistrz scenopisarstwa, reportażu i dialogu. Andrzej Mularczyk skończył 90 lat!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 08:50
Mówi o sobie, że jego hobby to... patrzenie przez okno. Może wtedy dostrzega rzeczywiście więcej i słyszy niepowtarzalną gwarę starych warszawiaków lub przesiedleńców zza Buga? Z okazji 90. urodzin Andrzeja Mularczyka w audycji "Kultura przy kawie" wyemitowaliśmy archiwalne wypowiedzi mistrza oraz fragmenty jego reportaży, słuchowisk i kultowych dialogów. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 
Audio
  • Andrzej Mularczyk kończy 90 lat! (Kultura przy kawie/Jedynka)
Andrzej Mularczyk
Andrzej MularczykFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Andrzej Mularczyk (ur. 13 czerwca 1930 w Warszawie) – pisarz, scenarzysta filmowy, autor reportaży, twórca słuchowisk radiowych. Współtwórca polskiej szkoły reportażu i polskiej szkoły słuchowiska, od lat 50. XX wieku jest związany z Polskim Radiem.

Zdobywał doświadczenie jako reporter i reportażysta, by później przez lata współtworzyć powieść radiową "W Jezioranach".

Jest autorem kilkudziesięciu słuchowisk, zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia. Kilkanaście z nich wydał w antologii zatytułowanej "Cicho, szeptem i na ucho" w 2006 roku. Opublikował też zbiór reportaży "Co się komu śni" i "Czyim ja żyłem życiem". 

czytaj więcej
Andrzej Mularczyk.jpg
Andrzej Mularczyk: bez piłki nie byłbym pisarzem

Andrzej Mularczyk dwukrotnie został laureatem międzynarodowego konkursu Prix Italia. Nagrodę uznawaną za radiowego Oscara otrzymał za słuchowiska: "Z głębokości wód" oraz "Cyrk odjechał, lwy zostały." Jeden z najwybitniejszych polskich scenarzystów, jest twórcą scenariuszy do kilkudziesięciu filmów, między innymi kultowej trylogii o Kargulu i Pawlaku - "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", a także współtwórcą scenariusza do obrazu "Wrota Europy" oraz seriali telewizyjnych - "Droga", "Rodzina Połanieckich" i "Dom".


Daniel X/Scena z filmu "Sami swoi"


Na podstawie publikacji Andrzeja Mularczyka "Post mortem: Katyń - opowieść filmowa" Andrzej Wajda nakręcił film "Katyń".

Za wybitne osiągnięcia artystyczne Andrzej Mularczyk został uhonorowany prestiżowymi nagrodami Polskiego Radia - Złotym Mikrofonem, Diamentowym Mikrofonem oraz Honorowym Wielkim Splendorem Teatru Polskiego Radia. Mistrz słowa, wielokrotnie powtarza, że "jedynym bogactwem życia każdego z nas są fakty z tego życia, są zdarzenia, i tym życiem możemy się podzielić z innymi"."

czytaj więcej
andrzej mularczyk pap 1200.jpg
Andrzej Mularczyk: wojna odebrała mi dzieciństwo i ufność

***

Andrzej Mularczyk debiutował w 1943 roku w konspiracyjnym piśmie "Dźwigary". Po wojnie publikował między innymi w tygodniku "Świat". W 1955 roku ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W 1953 roku nawiązał współpracę z Polskim Radiem, dwa lata później został jego pracownikiem.

W latach 1970-1977 pracował jako kierownik literacki w Zespole Filmowym "Iluzjon". Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Filmowej.

Jest laureatem wielu wyróżnień, między innymi nagrody Ministerstwa Obrony Narodowej za spektakl Teatru TVP "Virturi", na kanwie którego powstał film "Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni...".

Został uhonorowany Super Wiktorem 2000 i nagrodą "Pióro Mistrza" na Lecie Filmów w Warszawie w 2008 roku. W 2010-tym otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a rok później - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, odznaczenie przyznane za wybitne zasługi dla Polskiego Radia.

W 2018 roku odebrał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w 2020 - Nagrodę za Całokształt Twórczości na 9. Festiwalu Scenarzystów "Script Fiesta" w Warszawie.

Prywatnie Andrzej Mularczyk jest bratem pisarza Romana Bratnego, autora słynnej powieści "Kolumbowie. Rocznik 20", zmarłego w 2017 roku. 

***

W audycji "Kultura przy kawie" także rozmowa z prezesem Polskiej Fundacji Narodowej Maciejem Zarzeckim o filmach "Poland the Royal Tour" oraz "Hidden Poland" Petera Greenberga, a także o innych projektach PFN. 

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Data emisji: 13.05.2020 

Godzina: 5.07

Jedynka/IAR/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bal stulecia". Refleksje na koniec wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 16:33
W cyklu "Zostań w domu - słuchaj Dwójki" zaprosiliśmy na słuchowisko według scenariusza wybitnego reportażysty i scenarzysty Andrzeja Mularczyka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dom bez klamek", "Jaka piękna katastrofa". Andrzej Mularczyk x2!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 14:45
W audycji przypomnieliśmy dwa słuchowiska Andrzeja Mularczyka, który w sobotę (13.06) świętuje swoje 90. urodziny. W pierwszej godzinie był to zrealizowany w 1998 roku "Dom bez klamek", a po nim "Jaka piękna katastrofa" z roku 2009.
rozwiń zwiń