Muzyczna interpretacja wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 18:05
W ramach obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowano album pt. "Astronomia poety. Baczyński". Muzycznej interpretacji wierszy poety i powstańca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego podjęli się Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik. 
Okładka płyty Astronomia poety. Baczyński
Okładka płyty "Astronomia poety. Baczyński"Foto: mat. promocyjne

Wybitna twórczość K.K Baczyńskiego

Urodził się w 1921 roku w Warszawie. Od zawsze pasjonował się literaturą. Maturę zdał w 1939 roku, pragnął studiować na Akademii Sztuk Pięknych, ale wybuch II Wojny Światowej uniemożliwił mu te plany. To właśnie wojna zmieniła życie młodego poety, wpłynęła na styl jego pisania, dała bodziec do tworzenia poezji okupacyjnej, nacechowanej katastrofizmem. 


Posłuchaj
46:43 2020_08_01 05_05_49_PR1_Kultura_przy_kawie.mp3 Muzyczna interpretacja wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Kultura przy kawie/Jedynka)

 

Pomimo młodego wieku Krzysztof Kamil Baczyński publikował swoje wiersze w prasie i tomikach konspiracyjnych. Brał udział w Powstaniu Warszawskim służąc w II plutonie "Alek" 2. kampanii "Rudy" batalionu "Zośka" AK w stopniu starszego strzelca. Zginął 4 sierpnia 1944 roku jako żołnierz batalionu "Parasol". 

 "Astronomia poety. Baczyński"


24 lipca ukazała się płyta „Astronomia poety. Baczyński” nagrana przez Melę Koteluk i grupę Kwadrofonik. Tego samego dnia w Muzeum Powstania Warszawskiego w Sali pod Liberatorem odbył się premierowy koncert piosenek do wierszy Baczyńskiego - jednego z bohaterów narodowego zrywu zbrojnego. W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego radiowa Dwójka wyemitowała premierowo ten niezwykły występ. 

Co najbardziej zainspirowało w wierszach twórców płyty? - Jego świat wewnętrzny, azyl, który on sobie budował, w świetle zagrożeń, które wynikały z otaczającej go rzeczywistości. My się tym zainteresowaliśmy i myślę, że to przykuło naszą uwagę w jakiś naturalny sposób - mówiła w rozmowie z Martyną Podolską, Mela Koteluk. - Chcieliśmy pokazać ten oniryzm, który się przeplata przez jego ilustracje. Poeta miał wieli talent malarski - dodała wokalistka. 

Twórcy wydawnictwa sięgnęli po utwory afirmujące życie, mniej apokaliptyczne, a skupiające się na pięknie i na przyrodzie. Jak się tworzy muzykę podczas pandemii? Kto zajmował się warstwą liryczną na tej płycie? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji okraszonej utworami z albumu pt. "Astronomia poety. Baczyński". 

***

Tytuł audycji: "Kultura przy kawie" 

Prowadzi: Martyna Podolska

Goście: Mela Koteluk (wokalistka) , Bartek Wąsik (zespół Kwadrofonik) 

Data emisji: 1.08.2020 r. 

Godzina emisji: 5.07

ans 

Czytaj także

Muzeum Powstania Warszawskiego w kolejną rocznicę Powstania

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 12:40
Bardzo warszawski program proponuje w nadchodzących dniach Muzeum Powstania Warszawskiego. Obchody 75, rocznicy Powstania już się rozpoczęły. W programie wydarzenia artystyczne, wernisaż, wystawy, konkurs fotograficzny, koncert, nowa płyta i spektakl.
rozwiń zwiń