Artur Zygmuntowicz: Białorusini są mistrzami życia w rozkroku

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 09:29
- Białorusini są mistrzami życia w rozkroku, ponieważ jest to rzeczywistość, w której są, od niej nie da się uciec - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Białoruś - autor książki "Białoruś imperium kontrastów" Artur Zygmuntowicz. To książka wymykającą się definicjom. Jest jednocześnie reportażem, publikacją podróżniczą, zbiorem zabawnych anegdot oraz błyskotliwych obserwacji socjologicznych, do których materiał został zebrany przez autora podczas czterech podróży do tego kraju, w tym dwóch rowerowych. A jaka jest Białoruś?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ruslan Kalnitsky

czytaj więcej
shutterstock białoruś mińsk protest 1200.jpg
„Gramy w sercach ludzi” – reportaż Antoniego Rokickiego

Na pewno gościnna. - Stale stosuję takie porównanie, że Białorusin to jest Gruzin w skorupie. Ta skorupa jest niewielka, cienka, łatwa do przebicia. Ona po krótkim kontakcie pęka i wyskakuje Gruzin w wersji słowiańskiej, który też jest otwarty i który chce poznać nowych ludzi. Takie przygody mi się trafiały przez wiele lat - mówi Artur Zygmuntowicz.


Posłuchaj
44:26 2020_09_19 05_09_22_PR1_Kultura_przy_kawie.mp3 "Białoruś imperium kontrastów". Rozmowa z Arturem Zygmuntowiczem (Kultura przy kawie/Jedynka)

 

Białoruś jedno z państw najrzadziej odwiedzanych przez polskich turystów, mimo że leży za miedzą i łączy nas wielowiekowa wspólna historia. "Litwo! Ojczyzno moja!" - te słowa zna praktycznie każdy Polak, ale nie każdy wie, że Mickiewiczowska Litwa to dzisiejsza Białoruś, a obecną Litwę wtedy nazywano Żmudzią. Na terenie obecnej Białorusi urodzili się Tadeusz Kościuszko, Eliza Orzeszkowa, Ryszard Kapuściński, Pola Raksa, Andrzej Kondratiuk i Andrzej Bobola, jak również Chaim Weizmann, pierwszy prezydent Izraela. I wielu, wielu innych nieprzeciętnych.

- Myślę, że mamy też szczególne miejsce u nich jako Polacy i mamy na pewno inne nastawienie niż inne narody, z którymi nie mają aż tak bliskich kontaktów i powinowactwa kulturowego i historycznego.

Na Białorusi wszystko jest godne uwagi, oprócz dość siermiężnej gastronomii, którą znamy z Polski czasów przemian. To nowoczesna, imponująca stolica i wsie, które niewiele zmieniły się od stu lat. To jednocześnie sowiecki skansen z wszechobecnymi pomnikami Lenina, a nawet Dzierżyńskiego, i kraj z fantastycznymi obiektami sportowymi dostępnymi dla każdego, kto tylko chce trenować - od kajakarstwa po hokej.


Okładka książki "Białoruś. Imperium kontrastów" Okładka książki "Białoruś. Imperium kontrastów"

Białoruś to i nasza historia - Nowogródek Mickiewicza, Nieśwież Radziwiłłów, królewskie Grodno czy niesamowity Pińsk Kapuścińskiego. To przyroda Puszczy Białowieskiej i zaczarowane, dzikie Polesie z rozlewiskami Prypeci porównywanej z Amazonką. Białoruś to kraj, w którym "Czterech pancernych i psa" puszcza się w telewizji częściej niż w Polsce, a przeciętny Iwan lepiej zna polską literaturę niż przysłowiowy Kowalski. 


czytaj więcej
Bialoruś protestujący 1200 PAP.jpg
"Najważniejsza inicjatywa Polski w UE". Polski program dla Białorusi z dużym poparciem

- Białorusini statystycznie czytają więcej niż Polacy. Bardziej znają swoją noblistkę niż Polacy swoją obecną - mówi Artur Zygmuntowicz i dodaje, że czytają także polskich autorów. - Szczególnie ci, którzy uczą się języka polskiego, ponieważ jest ogromna moda od dłuższego czasu na to, jak zostać Polakiem. Oczywiście aspekt ekonomiczny gra rolę i zdobycie Karty Polaka, jeżeli ma się jakiekolwiek korzenie jest dosyć proste. Stąd też zainteresowanie polską literaturą, polskimi autorami aczkolwiek dostępność polskich autorów współczesnych jest tam mocno ograniczona. Oni mają to, co można w skrócie nazwać lekturami szkolnymi - wyjaśnia. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której także o bieżącej sytuacji na Białorusi. 

***

Tytuł audycji: "Kultura przy kawie" 

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Data emisji: 19.09.2020

Godzina emisji: 5.09

kh


Czytaj także

Widowisko o Bitwie Warszawskiej. "Chcemy pokazać z czego wynikał sukces Wojska Polskiego"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 09:50
- Na polu bitwy, które znajduje się na płycie stadionu, zobaczymy ponad 200 rekonstruktorów, kawalerię i wozy bojowe - zapowiada Wojciech Kirejczyk, zastępca dyrektora biura programu "Niepodległa". Punktualnie o godz. 21.00 na PGE Narodowym w Warszawie rozpocznie się multimedialne widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom". Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi Program 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Lamparska: szczęście jest nieskomplikowane

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 05:05
Swoim pozytywnym myśleniem, energią, pasją do podróżowania, zaraża innych. Do tego działa w Fundacji Gerlsy. Aktorka Magdalena Lamparska pomimo pandemii nie zwalnia tempa i sięga po swoje kolejne marzenia. W "Kulturze przy kawie" opowiedziała m.in. o szczęściu, które stara się przyciągać swoim myśleniem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzy dni deszczu". Aktor Rafał Mohr debiutuje jako reżyser

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 05:05
Z okazji premiery spektaklu "Trzy dni deszczu" w stołecznym Teatrze WARSawy w audycji "Kultura przy kawie" spotkaliśmy się z Rafałem Mohrem, aktorem teatralnym i filmowym, który debiutuje jako reżyser. Opowiada o jego sposobie widzenia teatru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie "Balladyny". Bajka dla dorosłych, walka dobra ze złem

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 05:05
Do zwyczaju już weszło, że w każdą pierwszą sobotę września odbywa się Narodowe Czytanie. To akcja promująca czytelnictwo i przypominająca najważniejsze dzieła literatury polskiej. W tym roku impreza ma dziewiątą edycję, a lekturą jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 lat od śmierci Hanki Ordonówny. "Była wielkim idolem"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 13:00
Była wyjątkową osobowością artystyczną, gwiazdą międzywojnia i wielką patriotką. Znana była jako pieśniarka i aktorka, ale w historii zapisała się również jako bohaterka, która uratowała kilkaset polskich sierot, wywożąc je w czasie wojny ze Związku Radzieckiego. 8 września minęło 70 lat od śmierci Hanki Ordonówny.
rozwiń zwiń