Radiowe oblicze Ireny Kwiatkowskiej - archiwalne nagrania

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 06:00
Była "kobietą pracującą", ciotką Ryszarda Ochódzkiego i mamą Pawła Jankowskiego, ale czy pamiętamy jej znakomite role radiowe? Irena Kwiatkowska to wielki i bogaty rozdział radiowej historii - laureatka Złotego, a później Diamentowego Mikrofonu, aktorka występująca w licznych słuchowiskach dla dzieci i dla dorosłych, a także kabaretach zarchiwizowanych przez Polskie Radio. 
Aktorka Irena Kwiatkowska w Studiu Polskiego Radia
Aktorka Irena Kwiatkowska w Studiu Polskiego RadiaFoto: PAP

Irena Kwiatkowska-Kielska (1912-2011) była aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, a także artystką kabaretową. Ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Zadebiutowała na deskach teatru Cyrulik Warszawski.

Do wybuchu wojny grała w teatrach: Powszechnym w Warszawie, Nowym w Poznaniu i Polskim w Katowicach. Podczas okupacji niemieckiej pracowała w kuchni ZASP-u, podejmowała się różnych prac dorywczych. Była żołnierzem AK, uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka w sztabie grupy "Północ" (ps. Katarzyna), grała w teatrze powstańczym w szpitalach i piwnicach.

Po zakończeniu wojny wyjechała do Krakowa. Występowała w kabarecie Siedem Kotów. Konstanty Ildefons Gałczyńskie, w ramach Teatrzyku Zielona Gęś, specjalnie dla niej stworzył postać Hermenegildy Kociubińskiej, poetki hermetyczno-sympatycznej. Od 1948 roku była związana ze scenami warszawskimi.

Zagrała ponad sto ról teatralnych, 20 filmowych i telewizyjnych (m.in. matka Pawła w "Wojnie domowej", kobieta pracująca w "Czterdziestolatku"). Występowała w Kabarecie Dudek oraz Kabarecie Starszych Panów.

Radiowe oblicze Ireny Kwiatkowskiej

Irena Kwiatkowska przez niemal 65 lat współpracowała z Polskim Radiem.

Pracowała jako spikerka. Wzięła udział w nagraniu wielu audycji radiowych, zwłaszcza dla dzieci. Czytała im m.in. wiersze (jej wykonanie "Ptasiego radia" do dzisiaj uchodzi za jedną z najwybitniejszych interpretacji wiersza w XX wieku). Występowała także m.in. w "Podwieczorku przy mikrofonie".

Polskie Radio nagrodziło ją Złotym i Diamentowym Mikrofonem oraz Wielkim Splendorem.

Zapraszamy do wysłuchania całej "Kultury przy kawie", w której znalazły się fragmenty audycji z Ireną Kwiatkowską:

 

Posłuchaj
45:23 2020_09_26 05_09_11_PR1_Kultura_przy_kawie.mp3 Największe radiowe dokonania Ireny Kwiatkowskiej (Kultura przy kawie/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: "Kultura przy kawie" 

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Data emisji: 26.09.2020

Godzina emisji: 5.00-6.00

kk

Czytaj także

70 lat od śmierci Hanki Ordonówny. "Była wielkim idolem"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 13:00
Była wyjątkową osobowością artystyczną, gwiazdą międzywojnia i wielką patriotką. Znana była jako pieśniarka i aktorka, ale w historii zapisała się również jako bohaterka, która uratowała kilkaset polskich sierot, wywożąc je w czasie wojny ze Związku Radzieckiego. 8 września minęło 70 lat od śmierci Hanki Ordonówny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Zygmuntowicz: Białorusini są mistrzami życia w rozkroku

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 09:29
- Białorusini są mistrzami życia w rozkroku, ponieważ jest to rzeczywistość, w której są, od niej nie da się uciec - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Białoruś - autor książki "Białoruś imperium kontrastów" Artur Zygmuntowicz. To książka wymykającą się definicjom. Jest jednocześnie reportażem, publikacją podróżniczą, zbiorem zabawnych anegdot oraz błyskotliwych obserwacji socjologicznych, do których materiał został zebrany przez autora podczas czterech podróży do tego kraju, w tym dwóch rowerowych. A jaka jest Białoruś?
rozwiń zwiń