"Zdarzyło się w Watykanie". Magdalena Wolińska-Riedi: napisałam tę książkę z pragnienia duszy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 05:05
- Chciałam skupić się na pontyfikacie naszego papieża św. Jana Pawła II dlatego, że to był kawał wielkiej historii Kościoła i świata. Przez 27 lat ludzie, którzy są bohaterami mojej książki byli u jego boku - mówi w "Kulturze przy kawie" w Programie 1 Polskiego Radia dziennikarka, autorka i korespondentka TVP w Rzymie. 
Magdalena Wolińska-Riedi
Magdalena Wolińska-Riedi Foto: Archiwum prywatne

Magdalena Wolińska-Riedi jest jedną z nielicznych kobiet, które mieszkały za Spiżową Bramą przez wiele lat. Jako żona gwardzisty i dziennikarka obserwuje bieg historii w Watykanie i jest blisko najważniejszych hierarchów Kościoła. W swojej drugiej książce, która właśnie ukazała się na rynku - "Zdarzyło się w Watykanie" po tym malutkim państwie oprowadza nas wraz ze swoimi bohaterami - cichymi uczestnikami historycznych wydarzeń.


czytaj więcej
1.jpg
"Stanowili tkankę najmniejszego państwa świata, która jest niezauważalna"

- Wiedziałam już od naprawdę długiego czasu, że historie, które były przez lata udziałem moich bohaterów są tak niesamowite, że trzeba je pokazać światu. Chciałam to zrobić w sposób bardzo subtelny i delikatny - podkreśla rozmówczyni Martyny Podolskiej. - To osoby bardzo dyskretne, bardzo skromne. Wręcz przytłoczone tym niezwykłym wymiarem historii, która miała miejsce na ich oczach i która działa się tuż obok nich. Zarówno fizycznie jak i duchowo przeżywali to z bardzo bliska - dodaje.

Posłuchaj
50:32 2020_10_24 05_06_08_PR1_Kultura_przy_kawie.mp3 Magdalena Wolińska-Riedi o swojej nowej książce "Zdarzyło się w Watykanie" (Kultura przy kawie/Jedynka)

- Przekonałam ich, że warto o tym powiedzieć, że rozumiem ich milczenie przez tyle lat, ale upłynęło już sporo czasu. Wykorzystałam też argument, że jest moment stulecia urodzin Jana Pawła II, i  że warto pewne rzeczy sobie jeszcze raz przywołać w pamięci, sercu. Ożywić te wspomnienia aby one jednak zostały przekazane światu. Świat na to zasługuje, żeby zobaczyć Jana Pawła II po raz kolejny, ale w zupełnie innej odsłonie, ale przede wszystkim zobaczyć też ten Watykan, który oni niejako współtworzyli. Ten mikrokosmos, to małe państewko, którego ja byłam częścią, tak jak oni. Dlatego może mnie rozumieli, a ja ich. Dlatego może było mi łatwiej - ocenia Magdalena Wolińska-Riedi.  

- Miałam pragnienie, żeby ten Watykan w jakiś sposób troszeczkę pozbawić stereotypu, który nosimy w sobie, że jest to świat tylko i wyłącznie duchownych, hierarchów Kościoła, którzy z wnętrza Watykanu, z Kurii Rzymskiej, zarządzają Kościołem Powszechnym i towarzyszą papieżowi, wspierają go w codziennej pracy. Oczywiście oni jak najbardziej, nikt im tutaj nic nie chce ująć, ale myślę, że bardzo ciekawą perspektywą jest opisanie Watykanu oczami i słowami ludzi, którzy tę swoja pracę traktowali przez dziesięciolecia jako misję specjalną - podkreśla dziennikarka. 

czytaj więcej
jan paweł II papież Polak serwis specjalny.jpg
Jan Paweł II. Serwis specjalny

Magdalena Wolińska-Riedi mówi, że książka stała się bestsellerem w dniu premiery, a tydzień po jej ukazaniu się na półkach księgarskich, wydawnictwo przygotowało trzeci dodruk. - Bardzo za to czytelnikom dziękuję. Za te pozytywne reakcje, które dla mnie są największą nagrodą - podkreśla.

- Niesamowita jest reakcja czytelników, mediów na tę książkę. Chciałam ją bardzo napisać. Miałam to przekonanie w sobie od dłuższego czasu, ale nie byłam pewna jak polski czytelnik zareaguje. Poprzeczkę postawiłam sobie dość wysoko, bo "Kobieta w Watykanie" wydana zaledwie rok temu stała się bardzo szybko bestsellerem wydawniczym ku mojej ogromnej radości. Wzbudziła ogromną ciekawość. Także tutaj było to duże wyzwanie, a z drugiej strony chciałam tę książkę napisać z takiego pragnienia duszy, pragnienia wewnętrznego - zdradza. 

 Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Kultura przy kawie" 

Prowadził: Martyna Podolska

Gość: Magdalena Wolińska-Riedi (dziennikarka, autorka, korespondentka TVP w Rzymie)

Data emisji: 24.10.2020

Godzina emisji: 5.06

kh

Czytaj także

Papież Franciszek: św. Jan Paweł II był nadzwyczajnym darem dla Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 14:29
"Święty Jan Paweł II, pełen pasji dla życia i podziwu dla tajemnicy Boga, świata i człowieka, był nadzwyczajnym darem Pana dla Kościoła" - napisał papież Franciszek na Twitterze. Dziś w Kościele przypada wspomnienie świętego Jana Pawła II.
rozwiń zwiń