Finał 1. sezonu serialu TVP "Ludzie i Bogowie". Bodo Kox: koniec będzie zaskakujący

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 10:00
- Pozostawi na pewno niedosyt - podkreślił w audycji "Kultura przy kawie" reżyser Bodo Kox.
Plakat promujący serial Ludzie i Bogowie
Plakat promujący serial "Ludzie i Bogowie"Foto: TVP/mat. promocyjne

Posłuchaj
50:45 2020_11_28 05_05_51_PR1_Kultura_przy_kawie.mp3 Finał pierwszego sezonu serialu TVP "Ludzie i Bogowie". Bodo Kox: koniec będzie zaskakujący (Kultura przy kawie/Jedynka)

 

Serial TVP "Ludzie i Bogowie" przedstawia wydarzenia związane z oddziałem o kryptonimie "Pazur", działającym w czasie II wojny światowej w Warszawie, w strukturach kontrwywiadu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej. Jego pierwowzorem był słynny oddział bojowy kontrwywiadu o kryptonimie "Wapiennik", który powstał w 1941 roku, a jednym z jego głównych zadań była likwidacja osób skazanych wyrokami sądów podziemnych. Wydarzenia, o których mowa w serialu zainspirowane zostały prawdziwymi akcjami, o których głośno było w okupowanej Warszawie.

Głównymi bohaterami serialu są dwaj przyjaciele: dowódca "Pazura", Leszek Zaręba, ps. Onyks i Tadeusz Korzeniewski ps. Dager. Pierwszy - sumienny i opanowany, idzie na akcje ze stuprocentową precyzją i skutecznością. Jednak z każdym dniem rosną w nim wątpliwości, co do moralnego wymiaru takiego postępowania, a wyrzuty sumienia coraz częściej nie pozwalają mu zasnąć. Drugi, wręcz przeciwnie. Okupacyjna rzeczywistość budzi w nim coraz większe pragnienie odwetu na Niemcach, legitymuje posługiwanie się złem w imię wyższych celów.

Serial odniósł sukces. Jest bardzo popularny. Co ciekawe, jego reżyser - Bodo Kox - we wcześniejszej twórczości interesował się pewną abstrakcją, utopijną wizją świata a w serialu "Ludzie i Bogowie" mamy do czynienia z realnym obrazem świata. - Moja twórczość autorska posługuje się często metaforą, magiczny realizmem, tematami, które nie są powszechne w standardowej telewizyjnej rozrywce. Tutaj pracowałem na cudzym tekście, ale dotyczy ten tekst rzeczy, którymi się interesuję od podstawki - to jest II wojna światowa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia reżyser.

- Dla mnie to było duże wyzwanie, by - z jednej strony - w sposób autorski zinterpretować ten tekst inspirowany faktami a z drugiej strony - nie przegiąć w taką stronę, by ten sposób interpretacji był obraźliwy albo niezrozumiały - podkreślił gość radiowej Jedynki. - Cieszę się, że dostałem wolną rękę, że producenci mi zaufali, że dostałem taką szansę od TVP, żeby pracować z aktorkami, aktorami nieznanymi, bez doświadczenia, dopiero wchodzącymi w zawód - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Bodo Koxem.


"Ludzie i Bogowie" - zwiastun serialu. Profil: TVP VOD


Poza tym w audycji:

. 

"Nadzieja mimo wszystko" - zbiór tekstów, wykładów i myśli księdza, filozofa, publicysty Józefa Tischnera (1931-2000) skupionych wokół rozważań nad wolnością, sumieniem, siłą słowa i przede wszystkim nad - tak potrzebną nam wszystkim - nadzieją.

- Nadzieja jest pojęciem bardzo trudnym do zdefiniowania. Do końca nie wiemy, czym ona jest, ale czujemy, że jest to coś niesłychanie nam potrzebnego. Nadzieja nie jest takim łatwym optymizmem. Jest przede wszystkim poszukiwaniem sensu, że to co robię, to, jak żyję, ma jakiś głębszy sens - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia autor opracowania Wojciech Bonowicz. - Tischner był bardzo otwarty na rozmaite sposoby mówienia o sensie, na rozmaite sposoby mówienia o ludzkiej nadziei - dodał.

"Toast" - nowa płyta Kasi Popowskiej.

Tę utalentowaną songwriterkę i wokalistkę z Łodzi publiczność pokochała za utwór "Przyjdzie taki dzień". "Toast" to trzecie wydawnictwo Kasi Popowskiej. Znalazło się na nim 11 utworów, którym towarzyszą emocjonalne teksty. Album promują single "Nie ma nas", "Nim potłuczemy szkło" oraz "Powiedz gdzie".

Płyta ukazuje się po trzech latach od premiery poprzedniego wydawnictwa. - Był czas na reset, na to, żeby złapać trochę oddechu, refleksji, nabrać spokoju. Nastąpił, z jednej strony, moment wycofania, a z drugiej strony - cały czas trwało komponowanie na nową płytę, szukanie nowych muzyków do współpracy, ogarnianie logistyki - wytłumaczyła w radiowej Jedynce artystka. 


. 

- Czas też trochę tak zadziałał, że mój głos dojrzał, uspokoił się, uleżał się w śpiewaniu. Gdzieś tam jakieś doświadczenia wybrzmiewają, wszystko jest luźniejsze i swobodniejsze. To, co na pewno zadziałało pozytywnie to to, że nagrywałam w komfortowych warunkach - w swoim mieszkaniu. Miałam sprzęt i mnóstwo czasu. Oprócz tego wpływ na wydawnictwo miała sama atmosfera, ekipa, która pracowała przy albumie - wskazała. 

- Przy okazji tej płyty czułam, że muszę wrócić do korzeni. Do tego, by zapytać siebie, czy trzeba kombinować, czy trzeba spojrzeć wstecz i zapytać: skąd jestem, skąd przyszłam, jaki rodzaj muzyki jest mi najbliższy. Dlatego też ten album jest inny od poprzednich, jest bliższy moim inspiracjom, ostrzejszy, surowszy, minimalistyczny - wyjaśniła. Za kogo toast wznosi Kasia Popowska? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Czytaj także:

Kasia Popowska "Nie ma nas". Profil: Kasia Popowska

Pisarz Jakub Szamałek, autor trylogii "Ukryta sieć", o ekranizacji jego książek.

. 

Prawa do ekranizacji, na razie, pierwszego tomu - "Cokolwiek wybierzesz" - nabyli producenci głośnego filmu "Hejter". Na pewno będziemy musieli trochę zmienić książkę. Zaadaptować historię do ekranu, żeby to się dobrze oglądało. Jestem w stałym kontakcie ze scenarzystą, z reżyserem - wyjaśnił w audycji "Kultura przy kawie" Jakub Szamałek. 

W "Cokolwiek wybierzesz" aktor prowadzący popularny program dla dzieci, Ryszard Buczek, ginie w wypadku. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Jednak Julita Wójcicka, dziennikarka plotkarskiego portalu, ma podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Jej podejrzenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie, którego zlekceważenie kończy się dla niej dramatycznie. 

Kogo autor widziałby w głównej roli? - Zależy mi na tym, by nie była to "znana twarz". Aktorka, którą widzieliśmy już we wszystkich głośnych produkcjach, która bryluje na czerwonym dywanie. Wydaje mi się, że ta historia będzie bardziej autentyczna, będzie można w nią łatwiej uwierzyć, jeśli to będzie kobieta, która - tak, jak Julita - rozpoczyna swoją karierę i ma w sobie głód i ambicję, by dopiąć swego - powiedział.  

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której dyskutowaliśmy z Jakubem Szamałkiem o tomie "Cokolwiek wybierzesz".

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Kultura przy kawie" 

Prowadził: Martyna Podolska

Data emisji: 28.11.2020

Godzina emisji: 5.05

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Serca bicie". O fenomenie Andrzeja Zauchy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 10:30
- Serce Andrzeja Zauchy biło do wszystkich ludzi. On bardzo lubił ludzi, bardzo kochał swoją rodzinę. Za przyjaciółmi był w stanie skoczyć w ogień - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Olkowicz, współautorka biografii artysty pt. "Serca bicie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trucking Girl", czyli dziewczyna i jej ogromna ciężarówka

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 05:05
Chciała być dentystką, startowała w konkursie Miss Polonia. Prowadzić samochód nauczył ją pierwszy chłopak. Pokochała ciężarówki i długie trasy, chociaż jej rodzina nigdy nie podróżowała. Gościem audycji "Kultura przy kawie" była Iwona Blecharczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Małecki: szukam niezwykłości w tym, co nas otacza

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 13:49
- Zawsze interesowało mnie coś więcej niż rzeczywistość. Poszukiwanie czegoś, co jest gdzieś tam pod spodem. Pod tą najbardziej wierzchnią warstwą świata, który widzimy - mówi w "Kulturze przy kawie" w Programie 1 Polskiego Radia pisarz Jakub Małecki - autor książki "Horyzont", którą można bezpłatnie pobrać w ramach akcji Czytaj PL. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wracaj". Premiera nowej płyty Pawła Domagały

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 05:05
W "Kulturze przy kawie" wraz z aktorem i wokalistą Pawłem Domagałą rozmawiamy o jego nowej, trzeciej płycie - "Wracaj".
rozwiń zwiń