Słuchowisko "Szepty rzeki". Ponadczasowa opowieść o rzece i mieście

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 09:30
W ramach obchodów 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski w Programie 1 Polskiego Radia będzie można posłuchać w sobotę (12.12) wieczorem spektaklu radiowego, którego tematyka dotyczy dziejów tego miasta. To pierwsze w historii słuchowisko, w którym akcja rozgrywa się w Bydgoszczy.
Kadr z nagrania słuchowiska Szepty rzeki
Kadr z nagrania słuchowiska "Szepty rzeki"Foto: Piotr Piorun

Posłuchaj
50:11 2020_12_12 05_05_39_PR1_Kultura_przy_kawie.mp3 Słuchowisko "Szepty rzeki". Ponadczasowa opowieść o rzece, o mieście (Kultura przy kawie/Jedynka)

 

Inspiracją do powstania scenariusza była Barka Lemara cumująca przy nabrzeżu Brdy - symbol ważnej historii miasta związanej z kulturą ludzi wody. Większość akcji rozgrywa się w latach 20. XX wieku, kiedy to bydgoski port rzeczny był jednym z najważniejszych punktów międzynarodowej trasy wodnej z Berlina do Gdańska, Białorusi i miast południa Polski.  

radio słuchowisko 1200 free
Zapraszamy na premierowe słuchowisko pt. "Szepty rzeki"

U progu odzyskania niepodległości miały tu miejsce tajemnicze zdarzenia, które opowiedziane zostaną z perspektywy Hildy, kilkuletniej dziewczynki żyjącej wraz z rodziną na barce. W oczach dziecka odbije się nie tylko wielokulturowa Bydgoszcz tamtych lat, ale również dramatyczna historia bohaterów, którzy postanowili wziąć na siebie odpowiedzialność za przyszłe losy miasta z górującą nad nim wieżą z ognia i kamienia.

Dorota Kołodziejczyk odwiedziła studio, w którym powstawały "Szepty rzeki". - Nie chcieliśmy robić słuchowiska stricte historycznego, które opierałoby się wyłącznie na faktach. Bardzo chcieliśmy, żeby to była ponadczasowa opowieść o rzece, o mieście, nie tylko o Bydgoszczy - wyjaśniła współautorka słuchowiska Maja Margasińska. Zapraszamy do wysłuchania pozostałych rozmów z twórcami.
Na premierowe słuchowisko Mai Margasińskiej i Wawrzyńca Kostrzewskiego pt. "Szepty rzeki" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zapraszamy w sobotę (12.12) po godz. 21.00. Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej słuchowiska - "Szepty rzeki".

Czytaj także:

W audycji także:

- premiera specjalnego dwupłytowego wydawnictwa "95 lat Polskiego Radia". Album zawiera 16 wyjątkowych piosenek, tworzących kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Utwory zostały wybrane przez Słuchaczy i nagrane w dwóch aranżacjach: oryginalnej oraz nowej, autorstwa Adama Sztaby i Krzysztofa Herdzina,

Album "95 lat Polskiego Radia" Album "95 lat Polskiego Radia"

. .
Festiwal Mała Boska Komedia (11-13.12) - odbywający się w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia - przegląd najnowszych spektakli dla dzieci i młodzieży. W audycji rozmawiała z reżyserką Magdaleną Miklasz o przedstawieniu "Piotruś Pan i Jakub Hak" (do obejrzenia online). - To absolutnie na nowo napisany dramat, kolejna wersja Piotrusia Pana - wyjaśniła gość radiowej Jedynki. 

- rozmowa z aktorem i wokalistą Janem Traczykiem, który właśnie wydał płytę "Nadal jestem". To zbiór historii zgromadzonych na przestrzeni lat. Janek Traczyk wchodzi w świat męskiej wrażliwości i emocjonalności opowiadając o miłości, która ma wiele twarzy. Porusza tematy wsparcia w trudnych chwilach oraz radzenie sobie z dotkliwymi przeżyciami przez dostrzeganie piękna każdego dnia. 

***

Tytuł audycji: "Kultura przy kawie" 

Prowadzi: Martyna Podolska

Data emisji: 12.12.2020

Godzina emisji: 5.05

kk

Zobacz więcej na temat: Martyna Podolska KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakub Małecki: szukam niezwykłości w tym, co nas otacza

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 13:49
- Zawsze interesowało mnie coś więcej niż rzeczywistość. Poszukiwanie czegoś, co jest gdzieś tam pod spodem. Pod tą najbardziej wierzchnią warstwą świata, który widzimy - mówi w "Kulturze przy kawie" w Programie 1 Polskiego Radia pisarz Jakub Małecki - autor książki "Horyzont", którą można bezpłatnie pobrać w ramach akcji Czytaj PL. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wracaj". Premiera nowej płyty Pawła Domagały

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 05:05
W "Kulturze przy kawie" wraz z aktorem i wokalistą Pawłem Domagałą rozmawiamy o jego nowej, trzeciej płycie - "Wracaj".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Januszkiewicz śpiewa utwory Perfectu i Lady Pank

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 05:05
W "Kulturze przy kawie" odwiedził nas aktor i wokalista Marcin Januszkiewicz, który właśnie wydaje płytę poświęconą twórczości dwóch polskich kultowych zespołów "Perfect Lady Pank".
rozwiń zwiń