Eliza Rycembel o roli w serialu "Osiecka": gigantyczny strach i odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 09:40
- Agnieszka Osiecka była mi znana z tekstów, które pisała do piosenek. To było wszystko, co o niej wiedziałam. Nie wiem, czy kiedyś była mi bliska, ale podczas przygotowań do pracy nad serialem rzeczywiście bardzo się zbliżyłyśmy. Bardzo mnie zafascynowała. Zafascynowały mnie jej powieści, wiersze, bo ją po prostu poznałam - mówi w "Kulturze przy kawie" Eliza Rycembel odgrywająca rolę "młodej" Agnieszki Osieckiej w serialu TVP "Osiecka". 
Kadr z serialu Osiecka. Eliza Rycembel jako Agnieszka Osiecka oraz Mikołaj Roznerski jako Wojciech Frykowski
Kadr z serialu "Osiecka". Eliza Rycembel jako Agnieszka Osiecka oraz Mikołaj Roznerski jako Wojciech Frykowski Foto: mat. promocyjne

czytaj więcej
osiecka serial popławska 1200.jpg
Magdalena Popławska: trudno streścić życie Osieckiej w 13 odcinkach

"Osiecka" to 13-epizodowa opowieść o jednej z najlepszych autorek XX wieku, piszącej wiersze, sztuki sceniczne i teksty piosenek dla takich artystów, jak Maryla Rodowicz czy Seweryn Krajewski - Agnieszce Osieckiej. Serial przedstawia jej życie od wczesnej młodości, przypadającej na lata pięćdziesiąte, aż do śmierci, czyli lata dziewięćdziesiąte XX wieku. W rolę Agnieszki Osieckiej, poza Elizą Rycembel, wciela się także Magdalena Popławska. 

Czytaj też

- Podczas pracy na planie starałam się jak najgłębiej wsiąknąć w nią. Z Magdą starałyśmy się odnaleźć prawdziwą Agnieszkę Osiecką, czyli nie tylko tę romantyczną, wolną kobietę, którą znamy z tekstów piosenek, ale też kobietę, która borykała się z wieloma problemami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Eliza Rycembel. 

Posłuchaj
51:01 2021_01_02 05_05_45_PR1_Kultura_przy_kawie.mp3 Eliza Rycembel o roli w serialu "Osiecka" (Kultura przy kawie/Jedynka)

- To, że pokazujemy na samym początku jej koniec liceum wydaje mi się kluczowe dla reszty jej życia. Wszystkie późniejsze relacje z mężczyznami i generalnie ze środowiskiem artystycznym odzwierciedlają problemy, które miała w domu, gdzie miała bardzo wysoko postawioną poprzeczkę, głównie przez swojego ojca. Była zawsze trochę dojrzalsza od rówieśników, trochę bardziej świadoma. Uczyła się od wczesnych lat języków, uczyła się grać, dużo czytała. Fascynująca postać - podkreśla aktorka. 

TVP VOD/zwiastun serialu "Osiecka"

- To była frajda z tworzenia tej postaci, ale także gigantyczny strach i odpowiedzialność - zdradza Eliza Rycembel. Jeszcze zanim weszliśmy na plan nie do końca wiedziałam, w jaki sposób mamy to ugryźć. Nie miała dużo czasu na przygotowanie i ciężko było mi zrekonstruować jej postać, jej ruchy. Koniec końców wydaje mi się, że bardziej z Magdą stworzyłyśmy nie rekonstrukcję, a inspirację Agnieszką Osiecką - ocenia rozmówczyni Martyny Podolskiej. - Pierwszy raz wcielałam się w postać, która jest realistyczna, która naprawdę żyła - dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

czytaj więcej
sound'n'grace 1200x660.jpg
Nowy "Początek". Sound'N'Grace wydają kolejną płytę

Ponadto w "Kulturze przy kawie":

- Jak na początek Nowego Roku przystało, o nowym "Początku" czyli nowej płycie i energii jej towarzyszącej opowiedzą liderzy zespołu Sound'n'Grace - Anna Żaczek-Bidermann i Kamil Mokrzycki. 

- Nie zabrakło także przeglądu wydarzeń kulturalnych odbywających się online.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.    

***

Tytuł audycji: "Kultura przy kawie" 

Prowadzi: Martyna Podolska

Data emisji: 2.01.2021

Godzina emisji: 5.05

kh

Czytaj także

Radiowa Trójka patronuje serialowi TVP "Osiecka", emituje archiwalne koncerty i wywiady z poetką oraz piosenki z jej tekstami

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 13:00
Program 3 Polskiego Radia w grudniu 2020 roku w sposób szczególny prezentował piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej, archiwalne koncerty z jej udziałem oraz wywiady z wybitną poetką, autorką sztuk teatralnych i reżyserką, której życie i twórczość były nierozerwalnie związane z Polskim Radiem i Trójką. Akcja antenowa "Osiecka w Trójce" związana była z premierą serialu "Osiecka", który zadebiutował w TVP 25 grudnia. Program 3 jest patronem medialnym tej produkcji.
rozwiń zwiń