Natalia Moskal i jej włoskie fascynacje

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 05:05
Natalia Moskal niedawno wydała swój trzeci album muzyczny "There is a star" poświęcony aktorce Sophii Loren. Na płycie znalazły się kultowe włoskie utwory z legendarnych filmów m.in. "Mambo italiano", "Felicita" czy "Soldi, soldi, soldi".
Natalia Moskal
Natalia MoskalFoto: Agencja Forum

czytaj więcej
Natalia Moskal_fot.Adam Romanowski.jpg
Natalia Moskal i jej album "There is a star"

Choć tytuł płyty jest w języku angielskim, to album zawiera 14 piosenek znanych m.in. z włoskiego, powojennego kina w nowych aranżacjach Jana Stokłosy. Wszystkie po włosku zaśpiewała Natalia Moskal. Piosenki wybierali wspólnie we dwoje.


Posłuchaj
51:07 2021_01_09 05_05_37_PR1_Kultura_przy_kawie.mp3 Kultura przy kawie 9 stycznia godz. 05:05

 

Włosi doceniają śpiewanie w ich języku

Piosenki są utrzymane w stylu bardziej dyskotekowym, co odbiega od dotychczasowego wizerunku piosenkarki, kojarzonej raczej z muzyką w stylu elektro-pop. Płyta została przyjęta ciepło we Włoszech. - Włoski rynek zareagował fajnie i miło - mówi wokalistka. 

Piosenkarka od trzech lat mieszka w Mediolanie i tyle czasu uczy się języka włoskiego. Jest już w stanie porozumieć się, a nad prawidłową wymową słów w utworach czuwała jej włoska nauczycielka. Były obawy, że rodowitych Włochów może zniechęcić do słuchania jej wyraźnie słyszalny polski akcent. Ale stało się inaczej. - Według nich akcent słychać, ale dodaje to pewnej egzotyki piosenkom - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Zaznacza, że Włosi doceniają to, że ktoś stara się mówić czy śpiewać w ich języku, nawet jeśli słychać obcy akcent. - W przeciwieństwie do Francuzów, którzy wymagają perfekcyjnej wymowy i akcentu - zauważa piosenkarka.

Pierwsze, ale nie ostatnie doświadczenie ze śpiewaniem z orkiestrą

Opowiada o fascynacji osobą Sophii Loren. Płyta to hołd dla słynnej aktorki. Natalia Moskal wspomina, że z Janem Stokłosą nad aranżacjami pracowała zdalnie za pośrednictwem internetu lub telefonu. Trwało to trzy miesiące do czerwca, kiedy skończył się lockdown i można było wejść z orkiestrą do studia. Melodie były nagrywane z zachowaniem środków bezpieczeństwa, każdy z muzyków wchodził osobno do studia i nagrywał swoją partię.

Natalia Moskal nie żałuje, że zdecydowała się przyjechać do Italii, choć musi dzielić życie na dwa kraje, bo wraca do Polski często, nawet kilka razy w miesiącu.

Gość radiowej Jedynki opowiada o swojej miłości do kultury włoskiej, życiu w Mediolanie, a także fascynacji poezją Kazimiery Iłłakowiczówny. Jej twórczości poświęcony był wcześniejszy album wokalistki. W planach ma nagranie płyty z jej własnymi piosenkami w języku włoskim z towarzyszeniem orkiestry.

Natalia Moskal/"Mambo Italiano"

Ponadto, prof. Andrzej Betlej zaprasza do zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu, a Iwona Łukawska opowiada o feryjnej ofercie Muzeum Okręgowego na Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.    

***

Tytuł audycji: "Kultura przy kawie" 

Prowadzi: Martyna Podolska

Data emisji: 9.01.2021

Godzina emisji: 5.05

ag


Czytaj także

Magdalena Popławska: trudno streścić życie Osieckiej w 13 odcinkach

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 10:30
- Mam nadzieję, że w związku z tym serialem, ludzie sięgną jeszcze raz po książki Agnieszki Osieckiej, po jej twórczość, ale też po książki o niej. To wyjątkowa, pełna sprzeczności postać  - mówi w "Kulturze przy kawie" Magdalena Popławska, z którą rozmawialiśmy o jej roli w nowym serialu TVP "Osiecka". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliza Rycembel o roli w serialu "Osiecka": gigantyczny strach i odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 09:40
- Agnieszka Osiecka była mi znana z tekstów, które pisała do piosenek. To było wszystko, co o niej wiedziałam. Nie wiem, czy kiedyś była mi bliska, ale podczas przygotowań do pracy nad serialem rzeczywiście bardzo się zbliżyłyśmy. Bardzo mnie zafascynowała. Zafascynowały mnie jej powieści, wiersze, bo ją po prostu poznałam - mówi w "Kulturze przy kawie" Eliza Rycembel odgrywająca rolę "młodej" Agnieszki Osieckiej w serialu TVP "Osiecka". 
rozwiń zwiń