"Czarny anioł" polskiej sceny muzycznej – Ewa Demarczyk

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 06:00
Uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej. Ceniona za ekspresję, niebywałą osobowość estradową oraz wybitne zdolności interpretacyjne. Ewa Demarczyk. Gdyby żyła, 16 stycznia skończyłaby 80 lat. Dlaczego Władysław Szpilman nie chciał, by wystąpiła w Sopocie? Czym zachwyciła szefa paryskiej Olimpii? Czy zaistniałaby na estradzie, gdyby nie Piotr Skrzynecki? O tym mówiliśmy w audycji "Kultura przy kawie".
Kraków 1967. Ewa Demarczyk
Kraków 1967. Ewa DemarczykFoto: PAP/CAF - Henryk Rosiak

Posłuchaj
49:56 2021_01_16 05_05_58_PR1_Kultura_przy_kawie.mp3 "Czarny anioł" polskiej sceny muzycznej – Ewa Demarczyk (Kultura przy kawie/Jedynka)

 

Urodziła się w Krakowie. Była córką rzeźbiarza Leonarda Demarczyka i krawcowej Janiny z domu Bańdo. Ukończyła krakowską Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu. Mówiła o sobie: Byłam tak brzydkim dzieckiem, że rodzice wybrali mi zawód artystyczny. 

kultura książka kawa 1200 free
Kultura przy kawie

Karierę rozpoczęła w 1961 roku w studenckim kabarecie Akademii Medycznej w Krakowie o nazwie "Cyrulik", skąd rok później przeszła do kabaretu "Piwnica pod Baranami". Tam nawiązała współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym.

W 1963 roku wystąpiła na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonała piosenki: "Karuzela z madonnami", "Czarne anioły" i "Taki pejzaż". Za swój występ otrzymała nagrodę festiwalu. W 1964 roku na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie zdobyła drugą nagrodę za "Grande Valse Brillante".


Czytaj także:


W 1966 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i nawiązała współpracę z kompozytorem Andrzejem Zaryckim. Rok później ukazał się longplay "Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego". Album okazał się ogromnym sukcesem. Jej druga płyta, wydana w 1974 roku, o tytule "Ewa Demarczyk", zawierała m.in. słynny utwór "Rebeka" oraz rosyjskojęzyczne wersje wybranych przebojów. 

W 1979 roku na kolejnym festiwalu opolskim otrzymała nagrodę specjalną dziennikarzy. Występowała na całym świecie, m.in. w Austrii, Niemczech, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Kubie, Brazylii, a gościły ją tak prestiżowe estrady jak Olympia czy Carnegie Hall. Ostatni koncert dała 8 listopada 1999 roku w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Po 2000 roku całkowicie wycofała się z życia publicznego. Zmarła 14 sierpnia 2020 roku. Została pochowana w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której można posłuchać fragmentów reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze pt.: "Czarny anioł" i wypowiedzi dziennikarza muzycznego Dariusza Michalskiego.    

***

Tytuł audycji: "Kultura przy kawie" 

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Data emisji: 16.01.2021

Godzina emisji: 5.05

Jedynka/Wikipedia/kk

Czytaj także

Magdalena Popławska: trudno streścić życie Osieckiej w 13 odcinkach

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 10:30
- Mam nadzieję, że w związku z tym serialem, ludzie sięgną jeszcze raz po książki Agnieszki Osieckiej, po jej twórczość, ale też po książki o niej. To wyjątkowa, pełna sprzeczności postać  - mówi w "Kulturze przy kawie" Magdalena Popławska, z którą rozmawialiśmy o jej roli w nowym serialu TVP "Osiecka". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliza Rycembel o roli w serialu "Osiecka": gigantyczny strach i odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 09:40
- Agnieszka Osiecka była mi znana z tekstów, które pisała do piosenek. To było wszystko, co o niej wiedziałam. Nie wiem, czy kiedyś była mi bliska, ale podczas przygotowań do pracy nad serialem rzeczywiście bardzo się zbliżyłyśmy. Bardzo mnie zafascynowała. Zafascynowały mnie jej powieści, wiersze, bo ją po prostu poznałam - mówi w "Kulturze przy kawie" Eliza Rycembel odgrywająca rolę "młodej" Agnieszki Osieckiej w serialu TVP "Osiecka". 
rozwiń zwiń