"Przygotowany do odbioru na żywo". Anna Augustynowicz o spektaklu online "Beckomberga"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 15:15
Premiera online najnowszego spektaklu Teatru Współczesnego –  "Beckombergi" Sary Stridsberg w reżyserii Anny Augustynowicz, to kolejne wydarzenie przygotowane przez Teatr Współczesny na platformie VOD. Premiera spektaklu odbyła się w piątek 29 stycznia, a widzowie mogą go oglądać również w weekend (30-31.01). 
Anna Augustynowicz
Anna Augustynowicz Foto: Polskie Radio / Piotr Piorun

Posłuchaj
50:53 2021_01_30 05_05_57_PR1_Kultura_przy_kawie.mp3 "Przygotowany do odbioru na żywo". Anna Augustynowicz o spektaklu "Beckomberga" (Kultura przy kawie/Jedynka)

 

Sztuka Sary Stridsberg, najczęściej obecnie granej szwedzkiej dramatopisarki, opiera się na historii rodzinnej samej autorki. Głównym bohaterem dramatu jest tytułowa Beckomberga – opustoszały szpital psychiatryczny nieopodal Sztokholmu, do którego pacjenci powracają po latach. 

- Postaci, które są przedstawione przez Sarę Stridsberg są piękne. Pokazuje ona, jak wielki kolor jest w ekspresji człowieka, pomimo traum i jak wielkie jest pragnienie miłości i wolności - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia reżyserka spektaklu Anna Augustynowicz. - To są ludzie, którzy przez wiele lat funkcjonowali w systemie i tak bardzo się do niego przyzywczaili, że pomimo możliwości, nie umieją z tego systemu wyjść - dopowiada. 

 


Za czym tęsknimy w izolacji? 

Jak wskazuje reżyserka, rodziną autorki staje się grono osób, z którymi ona się spotyka i wchodzi z nimi w różne relacje. - To jest niezwykłe, jakby rodzina była przedstawiona w głąb, sięgając w jakiś poziom archetypu, tak jak w głąb sięgamy będąc w przestrzeni izolacji - mówi. - To jest sytuacja równoległa do tej, w której obecnie jesteśmy umocowani i to jest ten czas, w którym jesteśmy w stanie współodczuwać to samo - stwierdza Anna Augustynowicz. 

Przygotowania do spektaklu 

Próby do przedstawienia trwały od marca do grudnia 2020 roku. Na początku stycznia tego roku spektakl został zarejestrowany. - Próby były nieregularne. Na platformie internetowej nie da się zbyt długo próbować, gdyż ta koncentracja w którymś momencie się wyłącza. Z takimi przerwami próbowaliśmy do 22 grudnia, gdzie zamknęliśmy naszą pracę wewnętrznym spektaklem - mówi Anna Augustynowicz. - Ta forma, którą proponujemy jest przygotowana do odbioru na żywo. Dla mnie nie ma teatru, który nie staje się relacją człowiek-człowiek, na żywo tu i teraz - podkreśla gość audycji. 

W spektaklu wystąpili aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie, m.in. Krystyna Maksymowicz, Paweł Niczewski, Grażyna Madej, Konrad Pawicki, Anna Januszewska. Sztukę przełożyła Dominika Górecka zaś za scenografię odpowiedzialny jest Marek Braun. 

Ponadto w audycji: 

- o nowej płycie "Czarno-białe ślady" porozmawialiśmy z jej współtwórcą gitarzystą Zbigniewem Krzywańskim

- o spektaklu "Legendy Warszawskie" w Teatrze Syrena w Warszawie mówiła reżyserka Joanna Drozda

- w związku z 65 rocznicą śmierci pisarza A. A. Milne (przypada 31.01) tematem przewodnim audycji były najcenniejsze dla nas i warte zapamiętania przemyślenia Kubusia Puchatka. 

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Goście: Anna Augustynowicz (reżyserka), Joanna Drozda (reżyserka), Zbigniew Krzywański (gitarzysta)

Data emisji: 30.01.2021 r.

Godzina emisji: 5.06

mat. prasowe/ans

Czytaj także

Magdalena Lamparska: szczęście jest nieskomplikowane

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 05:05
Swoim pozytywnym myśleniem, energią, pasją do podróżowania, zaraża innych. Do tego działa w Fundacji Gerlsy. Aktorka Magdalena Lamparska pomimo pandemii nie zwalnia tempa i sięga po swoje kolejne marzenia. W "Kulturze przy kawie" opowiedziała m.in. o szczęściu, które stara się przyciągać swoim myśleniem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatralne propozycje dla dzieci i młodzieży na czas ferii zimowych

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:48
Podczas rozpoczętego drugiego tygodnia ferii zimowych, teatry w całej Polsce zaplanowały szereg aktywności dla dzieci i młodzieży. Przygotowano m.in. specjalne spektakle, warsztaty i kreatywne zabawy.
rozwiń zwiń