Mikołaj Kopernik. Czego wciąż nie wiemy o słynnym astronomie?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 19:07
19 lutego to Dzień Nauki Polskiej, który ma być wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców. Święto obchodzone jest od ubiegłego roku, a datę wyznaczono nieprzypadkowo - jest to dzień urodzin Mikołaja Kopernika, który otwiera poczet polskich uczonych o światowej renomie. W uznaniu zasług na polu astronomii Kopernik został zatem patronem wszystkich polskich uczonych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Danny Ye/Shutterstock

shutterstock_1033768401200.jpg
Jak odkrycia Mikołaja Kopernika zmieniły świat?

Prof. Jarosław Włodarczyk, historyk astronomii, zwraca uwagę, że nie wiemy o wielu rzeczach związanych z Kopernikiem. Wśród zagadek jest np. nierozstrzygnięta sprawa, kiedy Kopernik wpadł na pomysł opracowania astronomii heliocentrycznej, które zaowocowała traktatem "O obrotach" ("De revolutionibus").

Posłuchaj
20:57 2021_02_19 19_07_07_PR1_eureka.mp3 Czego nie wiemy o Mikołaju Koperniku (Eureka/Jedynka)

 

Kopernik1200.jpg
Miasto Kopernika nad Zalewem Wiślanym

Gość Programu 1 Polskiego Radia wyjaśnia, że choć Kopernik miał wykształcenie prawnicze, medyczne i ekonomiczne, to astronomią zainteresował się już podczas studiów w Akademii Krakowskiej. - Astronomia to było jego prywatne hobby, które uprawiał na poziomie zawodowym, jakbyśmy to dzisiaj określili - mówi profesor.

Zarys teorii heliocentrycznej był już w 1514 roku

Najprawdopodobniej na pomysł sformułowania heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego między studiami w Krakowie a rokiem 1514. To prawie 20 lat. - Dlatego ta zagadka jest taka ciekawa, bo wiemy, że w 1514 roku istniał już rękopis traktatu, w którym na 16 kartach Kopernik wyłożył zarys swojej teorii - wyjaśnia historyk.


I tu rodzi się kolejna zagadka. Wiadomo, że Kopernik swój traktat przesłał do kilkunastu osób, ale naukowcy nie wiedzą do kogo dokładnie. Do naszych czasów zachowały się trzy egzemplarze traktatu, z których żaden nie jest oryginałem. A lista odbiorców wzbogaciłaby wiedzę, z kim astronom utrzymywał naukowe kontakty.

Co ciekawe, Kościół traktował Kopernika jako uznanego astronoma i nawet zasięgał rady co do planowanej reformy kalendarza. Napięcia związane z teorią heliocentryczną stojącą w sprzeciwie do uznanych kościelnych dogmatów miały przyjść dopiero za kilkadziesiąt lat.

Czy poznamy pełen życiorys Kopernika?

Nie znamy także wielu szczegółów z życia astronoma, tym bardziej intryguje pytanie: co mogła zawierać jego biografia spisana na podstawie rozmów z Kopernikiem przez jego jedynego ucznia, Jerzego Joachima Retyka, który specjalnie przyjechał do Fromborka, żeby porozmawiać z polskim naukowcem. To było cztery lata przed śmiercią Kopernika. Ta relacja niestety zaginęła. - Gdybyśmy poznali życiorys Kopernika, którym podzielił się z Retykiem, to byłaby niezwykle wzbogacająca lektura, bo o życiu astronoma, zwłaszcza tym związanym z codziennością, nie wiemy tak dużo, jakbyśmy chcieli - zaznacza prof. Jarosław Włodarczyk

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Jarosław Włodarczyk (historyk astronomii, Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie)

Data emisji: 19.02.2021 

Data emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Jerzy Joachim Retyk – to dzięki niemu świat poznał Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 05:53
Niemiecki uczony przez trzy lata namawiał polskiego astronoma do opublikowania przełomowego dzieła o ładzie heliocentrycznym. Wynikiem namów było sporządzenie przez Retyka streszczenia dzieła toruńskiego uczonego, które stało się popularniejsze od oryginału "O obrotach sfer niebieskich". Dziś mija 507 lat od narodzin Georga Joachima Retyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Wolszczan odkrył wszechświat poza Układem Słonecznym

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 05:40
Jak każdego czwartku, tak i wtedy, 9 stycznia 1992 roku - 29 lat temu - słynne pismo "Nature" zamieściło sensacyjny artykuł o istnieniu planet poza naszym Układem Słonecznym, a odkrywcą tego był polski naukowiec, wtedy jeszcze doktor Aleksander Wolszczan.
rozwiń zwiń