Światowy Dzień Poezji w "Kulturze przy kawie"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 14:40
Światowy Dzień Poezji to święto ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Obchodzone jest 21 marca. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/Cristina Conti

Posłuchaj
50:36 2021_03_20 05_06_15_PR1_Kultura_przy_kawie.mp3 Światowy Dzień Poezji w "Kulturze przy kawie" (Kultura przy kawie/Jedynka)

 

kultura książka kawa 1200 free
"Kultura przy kawie"

O miłości, o relacjach międzyludzkich, o pięknie, o naturze, o zachwycie nad światem, ale też o okrucieństwie, bólu i rozpaczy. Wiersze pisane przez wieki są refleksją na tematy bliskie i ważne, nie tylko autorom. Poezja zupełnie niesłusznie uważana jest za trudną i niezrozumiałą. Skierowana jest przecież do każdego czytelnika.

Z okazji Światowego Dnia Poezji sobotnią "Kulturę przy kawie" poświęciliśmy w całości opowieściom o poezji. W audycji m.in. przypomnieliśmy znakomite radiowe interpretacje wierszy polskich poetów i wyemitowaliśmy archiwalne wypowiedzi literatów - Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej - o ich twórczości.

O znaczeniu i ważności dzieł nienapisanych prozą w dzisiejszym świecie porozmawialiśmy z poetką i historyk literatury Anną Nasiłowską. - Poezja pomaga uświadomić sobie pewien dramat, pomaga zrozumieć sytuację, czasami może przerażać nawet, ale prawda jest zawsze lepsza niż półprawdy i złudzenia - stwierdziła gość Programu 1 Polskiego Radia. 

Nasiłowska zwróciła uwagę, że choć liczba osób, które interesują się poezją, nie jest duża, to całkiem spora grupa osób przyznaje, że zdarzyło im się w życiu napisać wiersz. - Potrzeba poezji jest jedną z takich potrzeb pierwotnych. To jest związane z potrzebą wyrażenia swoich odczuć i znalezienia dla siebie jakiejś takiej ekspresji, z którą sami jesteśmy w stanie się zgodzić - oceniła. 

Od jakiego poety najlepiej zacząć przygodę z poezją? Jak czytać poezję? Jak pracować nad własnymi wierszami? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Anna Nasiłowska (poetka, historyk literatury)

Data emisji: 20.03.2021 r. 

Godzina audycji: 5.05

kk

Czytaj także

Nowa książka Sally Rooney. "Chłodna precyzja i sprawozdawczość"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 15:23
- Kunszt Sally Rooney nie polega na tym, że ona potrafi czarować słowem. Jej proza jest bardzo zdyscyplinowana i konsekwentna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Witczak, tłumacz książki irlandzkiej pisarki pt. "Rozmowy z przyjaciółmi". Na czym polega fenomen i popularność jej twórczości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mam nadzieję, że ta książka stanie w szranki z najlepszymi". Debiut prozatorski dr. Sylwestra Kowalskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 09:45
Gościem audycji "Kultura przy kawie" był dr Sylwester Kowalski - psychoterapeuta, wykładowca akademicki i autor poradników ("Relaks progresywny Jacobsona", "Trening autogenny Schultza"). Od niedawna w księgarniach dostępna jest jego nowa książka pt. "Frank Carnegie R-26".
rozwiń zwiń