"Życie jak film" – reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 10:54
Talent odziedziczyłam po rodzicach, na głębię ukierunkowała mnie okupacja - tak swoje zawodowe życie podsumowywała wybitna aktorka Alina Janowska.
Audio
  • "Życie jak film" – reportaż Jakuba Tarki (Perły reportażu/Jedynka)
Alina Janowska
Alina JanowskaFoto: PAP/Stach Leszczyński

Pochodziła z rodziny o tradycjach muzyznych. Od wczesnego dzieciństwa kochała taniec; jego nauki nie zaniechała nawet poczas 7-miesięcznego pobytu na Pawiaku. Po wojnie, wypatrzona w łódzkim teatrze Syrena przez asystenta Leonarda Buczkowskiego, znalazłe się na planie "Zakazanych piosenek". Tak zaczęła się kariera jednej z najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktorek teatralnych, filmowych i estradowych. Największą popularność przyniosły jej seriale: Wojna domowa, Czterdziestolatek, Podróż za jeden uśmiech, Stawka większa niż życie, w końcu Złotopolscy.

Jej życie to gotowy materiał na film. Jak wyglądało dzieciństwo Aliny, jaka była prywatnie, jak zapamiętali ją najbliżsi, przyjaciele i koledzy?

W reportażu usłyszą Państwo: męża i syna Aliny Janowskiej - Wojciecha i Michała Zabłockich, aktorów - Maję Komorowską i Wojciecha Wilińskiego, reżysera Jerzego Gruzę i Prezesa Zarządu Środowiska Batalionu AK Kiliński - Janusza Jakubowskiego.

***

Reportaż wyemitowaliśmy w niedzielę (4.02) o godz. 17.14.

kh/jt

Czytaj także

Lekarze, którzy ratowali rannych górników w "Wujku"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 10:18
W tym zbrodniczym konflikcie byli ci, którzy atakowali i w efekcie strzelali, żeby zabić, byli ci, którzy bronili i zginęli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alicja Maciejowska - represjonowana badaczka Obławy Augustowskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 10:27
Alicja Maciejowska była jedynym dziennikarzem Programu III Polskiego Radia internowanym w nocy z 12-go na 13-go grudnia 1981 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak farba w deszczu" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 10:32
Jerzy Lisiecki-Kiełbik jest mieszkańcem Drawna. Lokalny poeta, opowiadacz historii i piewca miejsca, w którym mieszka. Spotkałam go trzy lata temu, przy okazji robienia innego tematu.
rozwiń zwiń