"Przedsionek spraw Bożych"  -  reportaż Cezarego Galka

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 09:12
23 stycznia zmarł prof. Ryszard Peryt - reżyser, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej. W marcu skończyłby 72 lata. Był oblatem zgromadzenia Redemptorystów. W realizowanych przez siebie operach dawał wyraz swojej duchowości.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/MabelAmber

Reportaż "Przedsionek spraw Bożych" powstał w Radiu Zachód w 2003 roku. Po latach w dalszym ciągu zachowuje aktualność i bardzo trafnie ustami artysty określa proces twórczy jako służbę na rzecz drugiego człowieka. Myśli tej Ryszard Peryt był wierny aż do śmierci.

Ryszard Peryt urodził się w Zielonej Górze w 1947 r. W 1970 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Aktorskim, a w 1979 r. obronił dyplom na Wydziale Reżyserii.

Był aktorem Teatru Współczesnego, a za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza pracował jako reżyser w Teatrze Narodowym. Od stanu wojennego reżyserował tylko w teatrach operowych. W 1996 r. został powołany na Dyrektora Artystycznego Opery Narodowej – Teatru Wielkiego w Warszawie. Pracował również w Warszawskiej Operze Kameralnej. Zrealizował wiele przedstawień oper barokowych, klasycznych i współczesnych. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie opery Mozarta oraz wszystkie dzieła sceniczne Claudio Monteverdiego. Wielokrotnie reżyserował je również za granicą w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W 2009 r. założył Instytut Opery oparty na współpracy trzech uczelni artystycznych Warszawy: Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Teatralnej. Od 1 sierpnia 2017 r. Ryszard Peryt pełnił obowiązki dyrektora Polskiej Opery Królewskiej, a w 2018 r. został oficjalnie mianowany na to stanowisko. Prezydent Andrzej Duda odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

***

Tytuł reportażu: "Przedsionek spraw Bożych"
Autor reportażu: Cezary Galek
Data emisji: 3.03.2019
Godzina emisji: 17.17
Reportaż wyemitowany w ramach pasma "Perły reportażu"

abi/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dziecko, którego nie ma"- reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Agnieszki Szwajgier  

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 17:30
Zawisza urodził się 3 miesiące temu. Od tego czasu rodzice próbują zarejestrować go w USC, ale bezskutecznie. Dziecko urodziło się w domu, bez położnej. Tego prawo nie przewidziało.
rozwiń zwiń