"Mój ci on" - reportaż Agnieszki Szwajgier

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 11:00
Rozpoczyna się od zwykłych wiadomości: "Jak się czujesz?", "Jesteś taka kochana i piękna", "Cały dzień myślałem o tobie". Po kilku miesiącach między dwojgiem piszących przez Internet ludzi rodzi się uczucie. Ona każdego ranka budzi się i zagląda, co też do niej dzisiaj napisał. Autorka opowiada o pracy nad reportażem.
Audio
  • "Mój ci on" - reportaż Agnieszki Szwajgier (Perły reportażu/Jedynka)
  • Agnieszka Szwajger opowiada o pracy nad reportażem "Mój ci on" (Cztery pory roku)
Haker został nowym królem, detronizując szefów karteli narkotykowych, wilków z Wall Street, nie mówiąc o zwykłych złodziejach i włamywaczach.
Haker został nowym królem, detronizując szefów karteli narkotykowych, „wilków” z Wall Street, nie mówiąc o zwykłych złodziejach i włamywaczach.Foto: Pixabay

Planują wspólną przyszłość. Wkrótce jednak okazuje się, że on ma kłopoty - jego dziecko jest chore, platformę wiertniczą zaatakowali piraci albo chce do niej przyjechać, ale właśnie ukradli mu portfel. I potrzebuje pieniędzy. Jeśli kobieta nie da się na to nabrać, to pozostaje szantaż, bo przecież kilka dni temu wysłała mu swoje nagie zdjęcia. Grozi, że wyśle je do wszystkich znajomych z Facebooka i do jej córek. Ona znajomymi się nie przejmuje, ale córki to co innego.

Bierze kredyt. Wpłaca oszustowi 20 tysięcy, potem kolejne tyle. Nie ma już siły. Z zawodu jest pielęgniarką, więc wychodząc z pracy chowa do torebki insulinę i jedzie do wnuków, żeby się pożegnać. "Babcia bardzo was kocha" - mówi cicho, tak, aby rodzice nie słyszeli. Za chwilę wróci do domu i popełni samobójstwo.

"Dlaczego wysłałam mu te zdjęcia, skoro na co dzień wstydzę się wyjść na basen w kostiumie kąpielowym, nie wiem" – opowiada. Żeby spłacić kredyt pracuje na dwa etaty, choć jest w wieku emerytalnym. Mąż i córki o niczym nie wiedzą.

Karolina z zawodu jest księgową. Codziennie dokonuje przelewów, ale nie pomyślała, żeby sprawdzić konto swojego przyjaciela. Przelała 20 tysięcy złotych. Bożena pieniędzy nie przelała, ale się zakochała.

Ofiarami przestępców i internetowych naciągaczy najczęściej padają kobiety po 50-tym roku życia, którym w życiu czegoś brakuje. Nigdy nie były na wakacjach, nie wiedzą, co to znaczy pójść z mężem na spacer. Bo mąż, wtedy, kiedy go potrzebują, śpi pijany na kanapie. W Internecie czytają o sobie, że są idiotkami. Że nikt na ich miejscu nie przelałby takich pieniędzy komuś obcemu. Czy rzeczywiście same są sobie winne?

***

Tytuł reportażu: "Mój ci on"

Autor reportażu: Agnieszka Szwajgier

Data emisji: 22.09.2019

Godzina emisji: 17.09

Reportaż wyemitowany w ramach pasma "Perły reportażu"

kh