"Brat Instrument" - reportaż Katarzyny Michalak

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 17:10
Zabytkowe skrzypce trafiły kilka lat temu do warsztatu lutniczego na lubelskim Starym Mieście. Tam zobaczył je skrzypek Filharmonii Lubelskiej Grzegorz Cholewiński i postanowił dać im drugie życie. Tym bardziej, że instrument miał niezwykłą historię - uratował życie człowieka, który trafił do obozu koncentracyjnego. Autorka w reportażu stara się dowiedzieć kim był tajemniczy właściciel skrzypiec, który - jak się okazało - dzięki umiejętności gry przeżył pobyty w Auschwitz, Gross-Rosen i Dachau. Audycja jest również opowieścią o więzi człowieka i instrumentu.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Lukas Gojda/Shutterstock

Reportaż zrealizowany akustycznie przez Piotra Króla. W audycji wystąpili: Kazimierz Rosiński, Joanna Posłuszna oraz Grzegorz Cholewiński, w którego wykonaniu usłyszeliśmy utwór "Remembrances" Johna Williamsa. Nagranie muzyczne: Krzysztof Patocki.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Brat Instrument"

Autor reportażu: Katarzyna Michalak (Radio Lublin)

Data emisji: 15.03.2020

Godzina emisji: 17.10

ag

Czytaj także

"Osobny świat" - reportaż Magdy Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 09:50
Pani Danuta mieszkała w altance na działkach przez ponad dwadzieścia lat. Mały domek ociepliła, wstawiła piec, nie było tylko bieżącej wody. Nie przeszkadzało jej takie życie. Miała swoje koty, którymi się opiekowała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zobaczyłam morze" - reportaż Anny Rębas

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 17:10
Helena skończyła 82 lata. Dziesięć lat temu autorka spotkała ją na legendarnym żaglowcu "Zawisza Czarny". Wtedy pani Helena pierwszy raz poczuła, jak to jest znaleźć się na morzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mój dziadek powstaniec". Reportaż Olgi Mickiewicz i Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 07:50
Jak upamiętniać losy powstańców? Co uznać za wartościowe pamiątki po nich, a co za śmieci? Eugeniusz Tyrajski i jego żona Teresa walczyli w Powstaniu Warszawskim. Oboje już zmarli, a ich wnuczka, pani Marta, stanęła przed dylematem, co zrobić z rodzinnymi pamiątkami. Część wyrzuciła na śmietnik, co wzbudziło falę krytyki. 
rozwiń zwiń