"Życzenie taty" – reportaż Marty Rebzdy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 09:00
Ornah Keret, niegdyś Felicja Kożuch, zazwyczaj nie opowiadała swoim dzieciom tego, co przeżyła w czasie wojny. Niekiedy ujawniała tylko okruchy swoich wspomnień.
Audio
Symboliczne granice getta warszawskiego
Symboliczne granice getta warszawskiegoFoto: Shutterstock/Anastasia Petrova

I tak powoli jej syn Etgar poznawał historię małej dziewczynki z warszawskiego getta, która, choć "nie pamięta żywych ludzi przy rodzinnym stole", potrafiła stworzyć bezpieczny i pełen ciepła dom.

To właśnie z rodzinnego domu czerpał siły i w nim znajdował oparcie Etgar Keret - jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy izraelskich.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Życzenie taty"

Autorka reportażu: Marta Rebzda

Data emisji: 19.04.2020

Godzina emisji: 17.10

ag


Czytaj także

Estera Borenstein. Ukrywała ją cała wieś

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 18:00
Kiedy miała 10 lat wyskoczyła z pociągu wiozącego Żydów do Treblinki. Po kilku dniach dotarła do rodzinnej wsi swojej mamy, a jej mieszkańcy postanowili wspólnie ukrywać dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Decyzja za cenę życia" - Marta Rebzda

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 11:14
Rankiem 15 marca 1943 roku przyjechało do Siedlisk z Miechowa kilku umundurowanych Niemców, którzy udali się do sołtysa. Nakazali mu zgromadzenie miejscowych mężczyzn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Córka i matka" – reportaż Magdy Skawińskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 08:07
Matka Aliny Świdowskiej – Adina Blady-Szwajger była lekarką w warszawskim getcie. Zajmowała się dziećmi. Podczas jednej z wielkich akcji wywózki Żydów podała swoim podopiecznym morfinę. Sama przeżyła wojnę. Po wojnie również pracowała jako lekarz. 
rozwiń zwiń