X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Weselne przyśpiewki Lubelszczyzny Janiny Pydo

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 09:47
Przez wiele lat stała na czele Koła Gospodyń Wiejskich w Goraju. W swoim repertuarze posiada wiele pięknych, archaicznych pieśni. W ubiegłym roku artystka, pochodząca z Lubelszczyzny, wywalczyła pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Jak zaczęła się przygoda śpiewaczki ludowej Janiny Pydo?
Audio
  • Rozmowa ze śpiewaczką ludową Janiną Pydo (Kiermasz pod kogutkiem/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Olaoluwaalade1/Pixabay

- Kiedyś nie było orkiestry, tylko skrzypeczki albo bębenek. Mnie zapraszali na weselne przyśpiewki. Śpiewało się swatom, druhnom, gościom weselnym. Tak to przetrwało. Śpiewam już od 40 lat, w ubiegłym roku otrzymałam nagrodę jubileuszową. Będę to robić, dokąd będę mogła-przyznaje artystka ludowa.

Janina Pydo, pochodzi z Zastawia koło Goraja. Jak przyznaje, w jej domu rodzinnym śpiewało się niewiele. Głównie pieśni religijne. - Przędliśmy kądziel, darło się pióra. Śpiewaliśmy pieśni, związane ze świętami kościelnymi. Jak mi się przykrzyło, śpiewałam sobie pod nosem. Szybko uczyłam się tekstów piosenek. Rodzice dziwili się, że mam taką dobrą pamięć - wspomina.

W rozmowie z Magdaleną Tejchmą, śpiewaczka ludowa podzieliła się anegdotami i wspomnieniami, związanymi ze swoimi występami na weselach. Zdradziła także, jakie przyśpiewki były kiedyś popularne na zaślubinach i jakie zwyczaje wtedy panowały.

W audycji nie zabrakło także akcentów muzycznych. Swój repertuar zaprezentowała Kapela Braci Bździuchów z Aleksandrowa, a także Anna Malec, najsłynniejsza śpiewaczka ludowa na Roztoczu. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Data emisji: 03.06.2018

Godzina emisji: 5.05

kb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapela Gołoborze wskrzesza muzyczne tradycje Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 15:06
- Nazwa kapeli wzięła się z warunków, które nas otaczały. Tam, gdzie szukałem muzyki, było tak pusto, jak na gołoborzu - mówił w Dwójce Mateusz Raszewski, skrzypek zespołu, który zajął III miejsce na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii "Folklor-Kontynuacja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z muzyką góralską, a dokładnie z muzyką spiską i orawską

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 14:56
Na Orawie przed II wojną swiatową Emil Mika zbierał wszelkie świadectwa folkloru rodzinnej ziemi, gromadził i opracowywał pieśni z tego terenu, a część zbiorów opublikował w 1934 roku w tomie "Pieśni orawskie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folklor w modzie. Debiutancka płyta zespołu Tulia

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 15:45
Zespół Tulia szturmem wdał się na estradę i zaledwie po kilku miesiącach działalności wydał pierwszą płytę. Folklor i wyjątkowy rodzaj śpiewu szybko znalazły swoich wielbicieli.
rozwiń zwiń