X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dominik Brudło i jego sztuka budowania kozłów

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 13:21
Od lat pasjonuje się polskim dudziarstwem. Na co dzień mieszka w Sielcu, w województwie podkarpackim. Tam Dominik Brudło pracuje i zajmuje się tworzeniem instrumentów, o których opowiedział naszym słuchaczom.
Audio
  • Dominik Brudło i Zbigniew Ciechowicz. Pasjonaci instrumentów ludowych (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Dudy
DudyFoto: gesango16/shutterstock.com

- Pewnego dnia znalazłem stare, połamane skrzypce po dziadku. Razem z moim teściem postanowiliśmy, że będziemy podtrzymywać tradycję budowania instrumkentów. Zacząłem budować dudy. Osobą, która rozwinęła moją pasję do instrumentu był Leonard Śliwa - mówi Dominik Brudło.

 - Budujemy kozły białe i czarne oraz sierszenki dymane i dmuchane. Największe zapotrzebowanie jest oczywiście na kozły białe, weselne. Stworzenie instrumentu zajmuje kilka miesięcy, a jego zakup to kosztowna inwestycja. Materiał do budowy to drewno. Najlepsza jest brzoza, osika, topola czy buk oraz drzewa owocowe takie, jak śliwka czy wiśnia - podkreśla.

Pasją do instrumentów drewnianych zaraził się także pochodzący z mikroregionu kajockiego Zbigniew Ciechowicz. Skrzypek, jako dorosły mężczyzna, zainteresował się muzyką swojej wsi i okolic. - Do sięgnięcia po skrzypce skłoniła mnie ciekawość tego instrumentu. Zastanawiałem się, w jaki sposób można na nim grać, skoro nie ma żadnych progów i klawiszy. Poza tym lubię muzykę skrzypcową. Moim idolem gry na tym instrumencie byli Józef Zaraś i Jan Gaca. Artyści już nie żyją, więc ja szlify zdobywałem sam - wspomina.

Jak podkreśla, w jego rodzinie zawsze się śpiewało, ale ze skrzypcami nikt nie miał styczności. - Te wszystkie melodie znałem jako mały chłopiec, mój tata często śpiewał na weselu. Zawsze szukam jednak nowych kompozycji. Dużo uczę się od starszych osób. Nie znam nut, znam jedynie pojedyncze dźwięki. Gram to, co mi w duszy gra - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym m.in. twórczość laureatów 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz pieśni z ukraińskiego Polesia, a także muzyka koźlarskich mistrzów m.in. Tomasza Śliwy oraz Kapeli Koźlarskiej ze Zbąszynia. W nagraniu również archiwalne fragmenty nagrań Józefa Zarasia.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Dominik Brudło, (mistrz sztuki budowania kozłów), Zbigniew Ciechowicz, (skrzypek ludowy)

Data emisji: 05.08.2018

Godzina emisji: 5.05

kb/ag

  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie z muzyką góralską, a dokładnie z muzyką spiską i orawską

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 14:56
Na Orawie przed II wojną swiatową Emil Mika zbierał wszelkie świadectwa folkloru rodzinnej ziemi, gromadził i opracowywał pieśni z tego terenu, a część zbiorów opublikował w 1934 roku w tomie "Pieśni orawskie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Wojciechowski: najbardziej lubię oberki

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 17:43
- Najważniejsze, żeby nie nakłaść za dużo ozdobników do tego oberka - mówił w Dwójce artysta, którego kapela z Tomaszowa Mazowieckiego zdobyła w tym roku, wespół z Kapelą Maćka Obrochty z Kościeliska, główną nagrodę w kategorii kapel na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka ludowa z festiwalu w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 14:22
Pod koniec czerwca zakończył się 52. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W audycji powracamy do tej imprezy. Prezentujemy muzykę niektórych laureatów i rozmowy z nimi.
rozwiń zwiń