40-lecie Kapeli Dobrzeliniacy z Żychlina

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 14:00
Kapela istnieje przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Żychlinie w powiecie kutnowskim (woj. łódzkie).
Audio
  • 40-lecie kapeli Dobrzeliniacy z Żychlina (Kiermasz pod kogutkiem/Jedynka)
Dobrzeliniacy
DobrzeliniacyFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Repertuar Dobrzeliniaków cechuje przewaga melodii w metrum trójdzielnym, głównie oberków, kujonów i kujawiaków, w których wykonaniu obecne jest tempo rubato. Wiele z nich to melodie unikatowe, ściśle lokalne. Z upodobaniem kapela wykonuje również polki, marsze i repertuar późniejszy (walce, fokstroty, tanga), jednak imponującą większość stanowi repertuar łowicki.

W "Kiermaszu pod Kogutkiem" rozmawialiśmy z muzykami kapeli: Sławomirem Czekalskim - liderem i harmonistą, Marią Stępień - skrzypaczką oraz Mieczysławem Stańczykiem - bębnistą.  

W audycji wspominaliśmy także wybitną śpiewaczkę łowicką Walerię Czubak, którą z kapelą Dobrzeliniaków z Żychlina łączy postać legendarnego, nieżyjącego już, harmonisty z Dobrzelina Adama Radzymińskiego. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Justyna Piernik

Goście: Sławomir Czekalski (harmonia, Kapela Dobrzeliniacy z Żechlina), Maria Stępień (skrzypaczka, Kapela Dobrzeliniacy z Żechlina), Mieczysław Stańczyk (bębnista, Kapela Dobrzeliniacy z Żechlina), Teresa Kucińska, Stanisław Madanowski 

Data emisji: 18.11.2018

Godzina emisji: 5.05

kh