X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gospodynie na Kurpiach w Adwencie piekły wychopnie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 14:14
W pierwszą niedzielę Adwentu prezentujemy tradycyjną ludową muzykę wykonywaną w okresie przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Opowiadamy również o adwentowych zwyczajach.
Audio
  • Kultura i muzyka adwentowa (Kiermasz pod kogutkiem/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Counselling/Pixabay

Właśnie mija rok, od kiedy w Studiu im. Władysława Szpilmana odbył się adwentowy koncert, podczas którego wystąpili Kaja i Janusz Prusinowscy, Szczepan Pospieszalski i towarzyszący im gość – Zofia Warych. Kurpiowska śpiewaczka, bukieciarka i gawędziarka przy okazji koncertu opowiadała o tym, jak niegdyś wyglądał Adwent na Kurpiach oraz jak gospodynie wiejskie przygotowywały się do Bożego Narodzenia.

Tradycyjnie wypiekało się tzw. wychopnie. Były to placki formowane z pszenicy na zakwasie chlebowym i posypywane makiem. – Gdy wychopnie się piekły to w całym domu unosił się przepiękny zapach tego pieczywa. Gdy upieczone wychopnie wykładało się potem na stół to wyglądały jak baby świąteczne - wspominała Zofia Warych.

Do wciąż żywych, a nawet odradzających się tradycji adwentowych należy gra na ligawkach. To zwyczaj popularny wśród mieszkańców pogranicza Mazowsza i Podlasia. Co roku w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbywa się już nie tylko przegląd gry na ligawkach, ale również na innych instrumentach pasterskich.

W audycji mówiliśmy także o XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe w Lublinie. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Zofia Warych (kurpiowska śpiewaczka, bukieciarka i gawędziarka), Antoni Mosiewicz (etnograf, współorganizator przeglądu w Ciechanowcu)

Data emisji: 2.12.2018

Godzina emisji: 5.05

abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak