Gospodynie na Kurpiach w Adwencie piekły wychopnie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 14:14
W pierwszą niedzielę Adwentu prezentujemy tradycyjną ludową muzykę wykonywaną w okresie przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Opowiadamy również o adwentowych zwyczajach.
Audio
  • Kultura i muzyka adwentowa (Kiermasz pod kogutkiem/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Counselling/Pixabay

Właśnie mija rok, od kiedy w Studiu im. Władysława Szpilmana odbył się adwentowy koncert, podczas którego wystąpili Kaja i Janusz Prusinowscy, Szczepan Pospieszalski i towarzyszący im gość – Zofia Warych. Kurpiowska śpiewaczka, bukieciarka i gawędziarka przy okazji koncertu opowiadała o tym, jak niegdyś wyglądał Adwent na Kurpiach oraz jak gospodynie wiejskie przygotowywały się do Bożego Narodzenia.

Tradycyjnie wypiekało się tzw. wychopnie. Były to placki formowane z pszenicy na zakwasie chlebowym i posypywane makiem. – Gdy wychopnie się piekły to w całym domu unosił się przepiękny zapach tego pieczywa. Gdy upieczone wychopnie wykładało się potem na stół to wyglądały jak baby świąteczne - wspominała Zofia Warych.

Do wciąż żywych, a nawet odradzających się tradycji adwentowych należy gra na ligawkach. To zwyczaj popularny wśród mieszkańców pogranicza Mazowsza i Podlasia. Co roku w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbywa się już nie tylko przegląd gry na ligawkach, ale również na innych instrumentach pasterskich.

W audycji mówiliśmy także o XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe w Lublinie. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Zofia Warych (kurpiowska śpiewaczka, bukieciarka i gawędziarka), Antoni Mosiewicz (etnograf, współorganizator przeglądu w Ciechanowcu)

Data emisji: 2.12.2018

Godzina emisji: 5.05

abi