X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ostatnie dni adwentu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 07:30
To już prawie koniec adwentu, okresu oczekiwania na narodzenie Chrystusa, ale też pilnych przygotowań do wyjątkowych, świątecznych dni Bożego Narodzenia. Dlaczego obchodzimy je w grudniu?
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Historia Wigilii i świąt Bożego Narodzenia sięga czasów przedchrześcijańskich. Nasze obecne tradycje, towarzysząca nam w tych dniach atmosfera i nastroje związane są w dużym stopniu z kultami solarnymi, ale też wiarą w perskiego boga Mitrę.

- Boże Narodzenie do liturgii kościoła zostało wprowadzone dopiero w połowie czwartego wieku, o wiele później niż inne święta. Dwa wieki później, bo dopiero w szóstym wieku naszej ery wprowadzono obchody wigilijne, jako "przedświęcie", czyli przygotowanie do obchodzenia wielkiego święta Bożego Narodzenia. Data 25 grudnia nie jest przypadkowa, biskupi rzymscy w połowie czwartego wieku n.e. ustanowili to święto, ponieważ na całym świecie obchodzono w tym czasie wielkie święta solarne, tzw. "dzień narodzin niezwyciężonego Słońca", Dies Natalis Solis Invicti. Blask Słońca uważano za zjawisko dobroczynne, życiodajne, sprzyjające życiu, pomyślności i ciągłości odradzania się natury biologicznej - mówiła etnograf, dr Barbara Ogrodowska.

- Symbolika narodzin Słońca i narodzin Chrystusa – "Słońca Sprawiedliwości", jak go nazywali ewangelicy, dawała się bardzo harmonijnie połączyć – kontynuowała etnograf. - Nie niszcząc starych struktur, wprowadzono nową chrześcijańską interpretację.

- Święto Bożego Narodzenia poprzedza Wigilia, czyli czuwanie i oczekiwanie tzw. "straż nocna”. Wigilia ma swoją bardzo bogatą obrzędowość, która kształtowała się przez wieki i czerpała z bardzo różnych źródeł. Najważniejszym z nich było wspomniane już wyżej Dies Natalis Solis Invicti wprowadzone przez cesarza Aureliana, a także bliskowschodni kult boga perskiego Mitry, określanego także "synem niezwyciężonego Słońca"- dodała dr Ogrodowska.

 O oczekiwaniu, poszczeniu i oczyszczaniu ciała i ducha, ale też o zwyczajach i potrawach opowiadały w naszej audycj także panie z zespołu śpiewaczego Wichowianki, zespołu śpiewaczego z Ocic i Góralskiego Teatru Pieśni "Dunawiec". Co i dlaczego stawiano kiedyś na stołach w czasie Wigilii? Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła: Hanna Szczęsniak

Goście: dr Barbara Ogrodowska (etnograf), panie z zespołu śpiewaczego Wichowianki, zespołu śpiewaczego z Ocic i Góralskiego Teatru Pieśni "Dunawiec".

Data emisji: 23.12.2018

Godzina emisji: 5.05

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak