X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Boże Narodzenie jak za dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 11:00
Razem z Bożym Narodzeniem rozpoczął się gorący okres kolędniczy. To wyjątkowy czas dla muzyków ludowych, którzy w "Kiermaszu pod kogutkiem" wspominali dawne tradycje kolędnicze.
Audio
  • Noworoczne tradycje kolędnicze i bożonarodzeniowe z południa Polski (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Couleur/Pixabay.com

W audycji odwiedziliśmy lirnika i skrzypka Stanisława Wyżykowskiego z Haczowa na Podkarpaciu, jednego z nielicznych i najstarszego wytwórcy lir korbowych w Polsce.

- Pochodzę z dużej rodziny, rodzeństwa nas było jedenaścioro! Urodziłem się w roku 1927. Wigilia to było dla nas bardzo wesołe święto. Na stole zawsze dwanaście straw stało, przy wieczerzy stał też oddzielny talerz dla niespodziewanego gościa. Nie było w domu podłóg, tylko ziemia klepana. Trudne to były czasy, ale życie wesołe! - wspominał Stanisław Wyżykowski, którego instrumenty znajdują nabywców niemal na całym świecie.

Swoje rodzinne święta wspominała także Teresa Mirga, cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała, pochodząca z Czarnej Góry na Spiszu. 

- Ludzie kolędowali już na tydzień przed świętami. Potrawy na wigilijny stół przygotowywano z tego, co było w domu: kartofli, jakiegoś mięsa, mąki. Była bieda. Ale taka Wigilia kończyła się często dość hucznie, jak to u Cyganów, tańcami i śpiewaniem - opowiadała Teresa Mirga. - To były święta pełne zadumy, spokoju. Dzisiaj przede wszystkim odwiedza się starszych, żeby w święta nie zostawali sami.

W audycji wspomnieliśmy także Antoniego Gluzę ze Szczyrku z kolędą u stryka oraz Szlachciców z Pietraszki, czyli kolędników na Żywiecczyźnie.

Więcej ciekawostek i przykładów pięknych dawnych regionalnych kolęd i pastorałek - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Data emisji: 30.12.2018

Godzina emisji: 5.05

at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Romowie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 06:00
Płyta prezentuje tradycje muzyczną mniejszości cygańskie mieszkającej w Polsce. Składają się na nią Cyganie Polska Roma (Cyganie Nizinni), Kełderasze, Lowarzy i grupa Bergitka Roma (Cyganie Górscy), której poświęcony jest ten album. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilia na Podhalu według Tadeusza Szostaka

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 10:00
W świątecznych "Źródłach" odwiedziliśmy świat podhalańskich tradycji bożonarodzeniowych, o których w archiwalnym nagraniu opowiadał legendarny muzyk Skalnego Podhala, Tadeusz Szostak "Berda".
rozwiń zwiń