X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Derleta: Smyczkiem nawracałem krowy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 08:00
W „Kiermaszu pod Kogutkiem” pojawiły się archiwalne nagrania z okolic Szydłowca, nagrane w 1981r. O swojej karierze skrzypka weselnego opowiadał Jan Derleta z Wysokiej.
Audio
  • O swojej karierze skrzypka weselnego opowiadał Jan Derleta z Wysokiej (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: https://pixabay.com/pl/photos/dom/

Tak swoje muzyczne początki wspominał pan Jan:

- Gram już od 50. lat na skrzypcach, mając 17 lat grałem na zabawach i weselach. Początki nie były łatwe, jak wszystko w tamtych czasach na wsi. Czułem żyłkę do grania, ale nie miałem na czym grać, starałem się zrobić sobie sam skrzypce, ale nie było z czego. Próbowałem wydłubać coś w żerdzi, ale ojciec na nią usiadł i się złamała. Ojciec zmiarkował, że tu chodzi o skrzypce i obeszło się bez bicia, co więcej, wtedy właśnie kupił mi skrzypce. Były to skrzypce od takiego samego majstra, jak ja, biała, niemalowana dłubanka, na nich się zacząłem uczyć.

- Po kilku dniach zapał do grania minął i smyczkiem nawracałem krowy, a skrzypce poszły w kąt. Ale nie na długo, bo ojciec się zdenerwował. Zacząłem sam skrzypce stroić i podsłuchiwać starszych muzykantów, wreszcie zacząłem sam chodzić po zabawach, a w końcu  i po weselach - wspominał skrzypek Jan Derleta z Wysokiej.

 W audycji przedstawiliśmy również bezcenne archiwalne dokumenty polskiego folkloru muzycznego na Śląsku Opolskim - rozmowę z dr Mariuszem Pucią z Uniwersytetu Opolskiego o nagraniach niemieckiego badacza Paula Schmidta z 1913r, wydanych na płycie "Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane" (I nagroda w konkursie na Fonogram Źródeł 2017).

 Zapraszamy do odsłuchania całego nagrania audycji.

 ***


Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

 Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Goście: dr Mariusz Pucia  (Uniwersytet Opolski), Jan Derleta z Wysokiej (skrzypek ludowy)

Data emisji: 27.01.2019

Godzina emisji: 5.05

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak