X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przystałowice Małe - mekka fanów tradycyjnej muzyki radomskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 09:00
Miejscowość rozsławiła działalność muzyczna Jana Kmity i Tadeusza Jedynaka, jednak nie byli oni pierwszymi wielkimi artystami pochodzącymi z Przystałowic.
Audio
  • Kmita i Jedynak - dwaj wielcy skrzypkowie z Przystałowic Małych (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Jan Kmita
Jan KmitaFoto: Kuba Borysiak

Jan Kmita i Tadeusz Jedynak to urodzeni przed wojną skrzypkowie pochodzący z mikroregionu kajockiego - wsi Przystałowice Małe, leżącej na północ od Przysuchy. Reprezentują starą, transową i archaiczną manierę gry charakterystycznych dla regionu oberów zwanych niekiedy mazurami. Przystałowice Małe to mekka wszystkich fanów tradycyjnej muzyki radomskiej. Wcześniej zamieszkiwali tu dwaj inni wielcy muzycy - Jan i Piotr Gaca, od których zaczęła się sława tego miejsca.

- Miałem sześć lat i już grałem na skrzypcach - mówił Jan Kmita - a gdy miałem 10 lat, zagrałem na pierwszym weselu. Miałem trochę oleju w głowie i szybko się nauczyłem grać ze słuchu melodie, które mi podśpiewywano na weselach. Gdybym tego nie potrafił, przepędzono by mnie z takiego wesela.

Tadeusz Jedynak to artysta również bardzo popularny na Radomszczyźnie.

- Nikt mi nie pokazywał, jak trzeba grać - mówił 95-letni obecnie Tadeusz Jedynak. - Dopiero w 1935 roku Józef Kędzierski odkrył przede mną arkana gry na skrzypcach. Miałem wtedy 12 lat i kilka spraw związanych z muzyką dzięki Kędzierskiemu natychmiast pojąłem.

Nagrania, które zaprezentowaliśmy w "Kiermaszu pod kogutkiem", pochodziły z roku 2013. Zapraszamy do posłuchania niezwykle barwnych opowieści i  transowej gry Jana Kmity i Tadeusza Jedynaka.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Kuba Borysiak

Goście: Tadeusz Jedynak i Jan Kmita (muzycy tradycyjni)

Data emisji: 17.02.2019

Godzina emisji: 5.05

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z wizytą w muzycznych Ocicach

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 09:30
W audycji wybraliśmy się na Dolny Śląsk, do wsi Ocice pod Bolesławcem, gdzie od 40 lat działają kapela i zespół śpiewaczy złożony z reemigrantów z terenów byłej Jugosławii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka tradycyjna - nowości na płytach i w książkach

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 18:00
W audycji zaprezentowaliśmy najciekawsze wydawnictwa dotyczące muzyki tradycyjnej z ostatniego czasu: książkę "Łuhom, łuhom, ponad Buhom" poświęconą Polesiu Lubelskiemu oraz płytę "Pięciu od Bogusza".
rozwiń zwiń