X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jadwiga i Marian Sobiescy - wspominamy wybitnych muzykologów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 07:00
W audycji przypomnieliśmy znane małżeństwo badaczy, którzy swoje życie poświęcili badaniu polskiego folkloru muzycznego.
Audio
  • Jadwiga i Marian Sobiescy - wspominamy wybitnych muzykologów (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Wystawa Sobiescy - zachowane w dźwiękach
Wystawa "Sobiescy - zachowane w dźwiękach" Foto: mat. pras.

Jadwidze i Marianowi Sobieskim poświęcona jest m.in. wystawa i nowa publikacja "Sobiescy - zachowane w dźwiękach" z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. 

- Jadwiga i Marian Sobiescy to wybitni polscy etnomuzykologowie. Prowadzili badania nad polską muzyką ludową od lat 30. XX w. W latach 1950-1954 uczestniczyli w ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego. Do tej pory nie udało się takiej akcji powtórzyć - mówiła w "Źródłach" kuratorka wystawy, Monika Sadura.

- Rower jest tu rekwizytem. Sobiescy podróżowali z całym ekwipunkiem na rowerach, nagrywali jeszcze na fonografie, na wałkach woskowych. Przejechali tak około 1200 km. Samochodu dorobili się dopiero w końcówce lat 40. Mamy na wystawie zdjęcia Michała Kulawiaka, pierwszego dudziarza, którego udało się im nagrać. Jako ciekawostkę na wystawie można zobaczyć protokół pobytu etnomuzykologów na brylantowych godach zaznajomionych muzyków ludowych. Mamy nagranie liry korbowej i lirę nabytą przez Mariana Sobieskiego – mówiła Monika Sadura.

- Nagrywane osoby są urodzone jeszcze w XIX wieku. Sama gram na skrzypcach i uczę się ze słuchu. Te nagrania są bardzo cenne dla obecnych wykonawców muzyki tradycyjnej - mówiła Katarzyna Zedel z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. 

W audycji posłuchaliśmy cennych nagrań dokonanych przez Sobieskich w latach 40., 50. i 60. ubiegłego wieku, a także nieznanych dotąd ludowych przyśpiewek... w ich wykonaniu.

W niedzielnym "Kiermaszu pod kogutkiem" posłuchaliśmy także o życiu dwóch wybitnych muzycznych postaci ze Zdziłowic na Roztoczu – skrzypka Bronisława Dudki oraz śpiewaczki Stefanii Gadzińskiej.

*** 

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Justyna Piernik

Goście: Monika Sadura (kuratorka  wystawy), Katarzyna Zedel (Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu)

Data emisji: 3.03.2019

Godzina emisji: 5.05

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak