X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielki Post w Puszczy Sandomierskiej i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 06:00
W "Kiermaszu pod kogutkiem" przybliżyliśmy wielkopostne zwyczaje oraz pieśni z różnych regionów Polski.
Audio
  • Wielkopostne zwyczaje i pieśni (Kiermasz pod kogutkiem/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Wielki Post w okolicach np. Puszczy Sandomierskiej był czasem niezwykle wyrazistym. Jak kiedyś wyglądało tam oczekiwanie na radosne święta Wielkiejnocy i jak wielu zakazów musiała przestrzegać wiejska społeczność? O tym w audycji opowiadały Maria Krutys, Maria Szczepan, Stanisława Jezuwit i Władysława Haracz z Niwisk oraz Emilia Adamczyk z Mazurów. 

- Post zaczynał się w Środę Popielcową. Nawet radia się nie włączało, był to dzień skupienia, zadumy, bez krzyków, gwizdów ani śpiewów. Zasłaniano też lustra - mówiły mieszkanki Niwisk.

Począwszy od Środy Popielcowej, wyraźne ograniczenia zaczynały dotyczyć jedzenia i zachowania. Popularną postną potrwą był zalewacz. - To ziemniaki, marchewka i jarzyna, podbite barszczem. Chleb się jadło bez masła, żadnych dodatków. Harbata bez cukru, kawa tylko zbożowa. Niekórzy to całe 40 dni tak jedli, jak my dzisiaj w ścisły post - tłumaczyły bohaterki audycji.

- To, że nadszedł czas Wielkiego Postu widać było od razu po ubiorze - dodawały mieszkanki Niwisk i Mazurów. - Zakładano tylko ciemne ubrania i chustki, ołtarze w kościołach były nieustrajane, a w domu zachowywano się tak, jak podczas ciężkiej choroby kogoś z domowników. Zero radia, najwyżej wiadomości czy pogoda, atmosfera prawie pogrzebowa, modlitewna.

W "Kiermaszu pod kogutkiem" oprócz opowieści gospodyń z Puszczy Sandomierskiej słuchaliśmy także pieśni wielkopostnych w wykonaniu śpiewaczek Zofii Sulikowskiej i Bronisławy Chmielowskiej, przypomnieliśmy fragment ubiegłorocznego pasyjnego koncertu Monodii Polskiej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Szpilmana, a także wspomnieliśmy zmarłego niedawno skrzypka Józefa Antczaka z Brzezin w powiecie kaliskim (1929-2019), jednego z najstarszych muzykantów ziemi kaliskiej. 

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Maria Krutys, Maria Szczepan, Stanisława Jezuwit i Władysława Haracz z Niwisk oraz Emilia Adamczyk z Mazurów

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 5.05

at/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak