Nagrody za zasługi dla kultury ludowej rozdane

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 11:00
W niedzielny poranek spotkaliśmy się z wybranymi tegorocznymi laureatami 44. Nagrody im. Oskara Kolberga, jednego z najważniejszych odznaczeń dla twórców ludowych w Polsce.
Audio
  • Podsumowanie 44. odsłony Nagrody im. Oskara Kolberga (Kiermasz pod kogutkiem/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W programie słuchaliśmy rozmów z kutnowskim rzeźbiarzem Andrzejem Wojtczakiem oraz żywieckimi zabawkarzami z Pewli Wielkiej w gminie Jeleśna: Wiesławą i Marianem Łobozami.

- Dziadek już przed wojną to robił, dla rodziny to było źródło utrzymania - mówił Marian Łoboz. Gmina Jeleśna słynie z ręcznie wykonywanych zabawek, a Łobozowie są dzisiaj jedyną rodziną aktywnych zabawkarzy, z tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenia. - Wytwarzamy zabawki tymi samymi metodami co dziadek i ojciec, ale powiększyliśmy asortyment, żeby go urozmaicić.

- Ręcznie robione zabawki to na pewno lepszy i zdrowszy prezent niż jakieś plasitkowe - dodaje jego żona, pani Wiesława. W ofercie państwa Łobozów można znaleźć tradycyjne koniki, karuzelki, ptaki klepoki, kołyski, taczki, samoloty i inne przedmioty.

Nagrodę im. Oskara Kolberga w kategorii sztuka ludowa otrzymał także rzeźbiarz Andrzej Wojtczak. - Najczęściej robię rzeźby sakralne i świeckie - mówił - diabłów tylko nie rzeźbię. Do tego chętnie maluję, zwykle farbami olejnymi. A na czym? Na tym, co mi na myśl przyjdzie i pod rękę.

W "Kiermaszu pod kogutkiem" przysłuchiwaliśmy się między innymi rozmowom z Leszkiem i Janem Zastawnymi z Kapeli Zastawnych z Brzostku na Pogórzu Jasielskim, oraz pieśniom nagrodzonych śpiewaczek - Marianny Bączek z Bandyś oraz Anny Andruszkiewicz z Wiżajn.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Leszek i Jan Zastawni, Czesław Węglarz (muzycy ludowi), Andrzej Wojtczak, Wiesława i Marin Łobozowie (artyści ludowi)

Data emisji: 2.06.2019

Godzina emisji: 5.05


at/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Edward Dziarmaga - mistrz muzyki kieleckiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 14:19
W audycji odwiedziliśmy harmonistę z Płucek koło Łagowa, o którym znany muzyk Stanisław Witkowski mówił: "Takiego harmonisty nie znacie!". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwiedzamy muzyczne Mazowsze

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 16:14
W niedzielnym "Kiermaszu pod Kogutkiem" wspólnie odwiedziliśmy wschodnie Mazowsze, słuchając muzyki z regionu, m.in. Stanisława Ptasińskiego, legendarnego harmonisty z Wielgolasu koło Latowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielopostaciowość folku na festiwalu Nowa Tradycja

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 06:00
Podlasko-kolumbijska muzyka klubowa, industrialna dekonstrukcja, śląski krzyk i szaleństwo improwizacji. Konkurs Muzyki Folkowej na tegorocznym festiwalu Nowa Tradycja brzmiał wyjątkowo różnorodnie.
rozwiń zwiń