X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nagrody za zasługi dla kultury ludowej rozdane

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 11:00
W niedzielny poranek spotkaliśmy się z wybranymi tegorocznymi laureatami 44. Nagrody im. Oskara Kolberga, jednego z najważniejszych odznaczeń dla twórców ludowych w Polsce.
Audio
  • Podsumowanie 44. odsłony Nagrody im. Oskara Kolberga (Kiermasz pod kogutkiem/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W programie słuchaliśmy rozmów z kutnowskim rzeźbiarzem Andrzejem Wojtczakiem oraz żywieckimi zabawkarzami z Pewli Wielkiej w gminie Jeleśna: Wiesławą i Marianem Łobozami.

- Dziadek już przed wojną to robił, dla rodziny to było źródło utrzymania - mówił Marian Łoboz. Gmina Jeleśna słynie z ręcznie wykonywanych zabawek, a Łobozowie są dzisiaj jedyną rodziną aktywnych zabawkarzy, z tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenia. - Wytwarzamy zabawki tymi samymi metodami co dziadek i ojciec, ale powiększyliśmy asortyment, żeby go urozmaicić.

- Ręcznie robione zabawki to na pewno lepszy i zdrowszy prezent niż jakieś plasitkowe - dodaje jego żona, pani Wiesława. W ofercie państwa Łobozów można znaleźć tradycyjne koniki, karuzelki, ptaki klepoki, kołyski, taczki, samoloty i inne przedmioty.

Nagrodę im. Oskara Kolberga w kategorii sztuka ludowa otrzymał także rzeźbiarz Andrzej Wojtczak. - Najczęściej robię rzeźby sakralne i świeckie - mówił - diabłów tylko nie rzeźbię. Do tego chętnie maluję, zwykle farbami olejnymi. A na czym? Na tym, co mi na myśl przyjdzie i pod rękę.

W "Kiermaszu pod kogutkiem" przysłuchiwaliśmy się między innymi rozmowom z Leszkiem i Janem Zastawnymi z Kapeli Zastawnych z Brzostku na Pogórzu Jasielskim, oraz pieśniom nagrodzonych śpiewaczek - Marianny Bączek z Bandyś oraz Anny Andruszkiewicz z Wiżajn.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Leszek i Jan Zastawni, Czesław Węglarz (muzycy ludowi), Andrzej Wojtczak, Wiesława i Marin Łobozowie (artyści ludowi)

Data emisji: 2.06.2019

Godzina emisji: 5.05


at/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Edward Dziarmaga - mistrz muzyki kieleckiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 14:19
W audycji odwiedziliśmy harmonistę z Płucek koło Łagowa, o którym znany muzyk Stanisław Witkowski mówił: "Takiego harmonisty nie znacie!". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwiedzamy muzyczne Mazowsze

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 16:14
W niedzielnym "Kiermaszu pod Kogutkiem" wspólnie odwiedziliśmy wschodnie Mazowsze, słuchając muzyki z regionu, m.in. Stanisława Ptasińskiego, legendarnego harmonisty z Wielgolasu koło Latowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielopostaciowość folku na festiwalu Nowa Tradycja

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 06:00
Podlasko-kolumbijska muzyka klubowa, industrialna dekonstrukcja, śląski krzyk i szaleństwo improwizacji. Konkurs Muzyki Folkowej na tegorocznym festiwalu Nowa Tradycja brzmiał wyjątkowo różnorodnie.
rozwiń zwiń