Muzyczne tradycje zachodniej Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 06:00
- U nas nie było żadnego autora piosenek, wymyślali je chłopi, gdy orali w polu, i to było wszystko z życia wzięte - mówiła w "Kiermaszu pod kogutkiem" Anna Chuda z Posadowa. 
Audio
  • Muzyczne tradycje zachodniej Polski (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Członkowie Bislupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic. 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu 2019.
Członkowie Bislupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic. 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu 2019.Foto: Grzegorz Śledź

Artystka opowiadała w audycji m.in. o kulturze Biskupizny i jej dawnych pieśniach, a także o przywiązaniu do swojskich tradycji.

- Te szpilki, które mam we włosach - tłumaczyła podczas rozmowy na festiwalu w Kazimierzu Dolnym, na którym była już piętnasty raz - pochodzą z roku 1880! Proszę pomyśleć, jak ktoś musiał o to dbać, że to już czwartemu pokoleniu służy!

Jedna z legendarnych śpiewaczek Biskupizny przyznała, że kulturę swojego regionu nosi w sercu, tak jak jej rodzice przekazali. - Jak sobie pośpiewom i pogodam tą gwarą ludową, to jestem najszczęśliwsza! - mowiła w rozmowie. Wytłumaczyla także m.in. szczegóły tańców biskupiańskich, stroju, czym były np. watówka, piekielnica czy spódniki, a także - jakie fryzury robiły sobie mieszkanki Biskupizny.


Kapela Lututowianie z Lututowa na 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Kapela Lututowianie z Lututowa na 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

W drugiej części audycji spotkaliśmy się z członkami kapeli Lututowianie z Lututowa, wizytówką gminy Lututów i propagatorami regionalnej muzyki, piosenki i tradycji.

- Lututów to region wieluńsko-sieradzki, tutejsza muzyka charakteryzuje się polkami, oberkami, owijokami. Owijak, to nic innego jak mazurek czy nawet kujawiak, wolniejszy od oberka - tłumaczyli artyści, mówiąc o historii kapeli i muzyce tradycyjnej okolic Sieradza. - Mamy nadzieję, że nasze wnuki po nas złapią bakcyla tej muzyki!

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadził: Piotr Dorosz

Goście: Anna Chuda (śpiewaczka z Biskupizny), Kapela Lututowianie z Lututowa

Data emisji: 4.08.2019

Godzina emisji: 5.05

at

Czytaj także

Muzyczna podróż od morza do Tatr

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 06:00
W "Kiermaszu pod kogutkiem" z Joanną Gostkowską-Białek i Szymonem Tylką odkrywaliśmy piękno ludowych tradycji Kaszub i Podhala.
rozwiń zwiń