X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tradycje wiejskiej muzyki rzeszowskiej i łowickiej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 06:00
Naszymi gośćmi byli Henryk Marszał, Jan Szymański i Leszek Wiśniewski – muzykanci prezentujący tradycyjną muzykę łowicką i rzeszowską.
Audio
  • Henryk Marszał, Jan Szymański i Leszek Wiśniewski opowiadają o tradcyjnej muzyce łowickiej i rzeszowskiej (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W niedzielnym „Kiermaszu pod kogutkiem” pojawili się muzycy nagrodzeni na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Henryk Marszał z Przewrotnego, prymista kapeli "Przewrotniacy".

- Jestem samoukiem, do dobrego muzyka chodziłem tylko trzy miesiące i odrobinkę nuty poznałem. Potem, jak to na gospodarce, nie było czasu chodzić na naukę. Miałem niedaleko od siebie muzyka, szkolił i pomagał mi, potem graliśmy razem. To mi dużo pomogło. Pierwszym moim nauczycielem był Gaweł Paweł z sąsiedniej wioski Widełki. Ten drugi, Stanisław Dziubek, mieszkał w mojej. Szkolenie u muzyków było drogie, kosztowało to ponad 50 zł na dzisiejsze. Z tych muzyków z którymi grałem wszyscy już nie żyją, dobieram sobie znajomych i tak gramy do dziś. Grania nie brakuje i kolegów mam!

Jan Szymański z Albinowa, powiat zgierski:

- Gram już 27 lat, a na skrzypcach od 1960 roku. Człowiek jest coraz starszy, a ja gram od dziecka. Jako pięciolatek grałem na niemieckich organkach. Na skrzypcach zacząłem grać od ósmego roku życia, krótko uczył mnie nieżyjący już skrzypek Mieczysław Wojtysiak. Nauczyłem się grać również na klarnecie i saksofonie. Grałem w zespołach w Łowiczu, grałem w Synteksie, przy domu nauczyciela. Grałem z harmonistą Winnickim z Łowicza. Melodii łowickich nauczyłem się właśnie od niego, to było w latach 70. Grałem także w Kazimierzu i dostałem kilka nagród na tamtejszym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Leszek Wiśniewski z Gągolina Południowego w powiecie łowickim:

- Moja babcia Franciszka Papiernik, od której pochodzi większość naszych pieśni, jechała kiedyś ze mną autostopem. Zabrał nas samochód Polskiego Radia "na okazję", miałem wtedy 7 lat. Zostaliśmy nagrani i puszczeni w którymś „Kiermaszu pod kogutkiem”. Gdy dojechaliśmy do rodziny, wszyscy witali nas owacjami! Nie wiedzieliśmy, że to było puszczone w radiu tego dnia.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 18.08.2019

Godzina emisji: 5.05

gs/at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak