"Każda lyszka swij chwist chwalyt" - przysłowia łemkowskie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 06:00
Ostatnia audycja “Kiermasz pod kogutkiem” była poświęcona tematom łemkowskim, bojkowskim i nadsańskim. Słuchaliśmy opowieści o dawnych łemkowskich przysłowiach, które zebrała Łemkini, regionalistka Anna Wirchniańska.
Audio
  • Przysłowia łemkowskie i nie tylko (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Łemkowie, 1934 rok
Łemkowie, 1934 rokFoto: z archiwum NAC

Niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Stara Droga „Ilustrowana księga łemkowskich przysłów”. Rysunki do niej stworzył Daniel de Latour. O tej publikacji opowiedziała prezes Fundacji Stara Droga w Lublinie, redaktorka wydania Marta Graban-Butryn.

- To publikacja w której znajdziemy stare, łemkowskie przysłowia zebrane przez regionalistkę Annę Wirchniańską z Gładyszowa. Są to zarówno przysłowia dotyczące pór roku, konkretnych miesięcy, ale też takie, które dotyczą ludzkich przywar, emocji, pewnych zasad życia społecznego. Przysłowia pani Ania pamięta ze swojego domu rodzinnego, jest ona Łemkinią i zapamiętała wiele tych przysłów ze swojego dzieciństwa. Ma ona dar do zapamiętywania i łączy te wszystkie rzeczy w całość – mówiła w "Kiermaszu pod kogutkiem" Marta Graban-Butryn.

Fot. Fundacja Stara Droga w Lublinie, materiały promocyjne.

Poznaliśmy także śpiewaczkę Darię Kosiek, która zajęła 1 miejsce na tegorocznym konkursie „Sabałowe Bajanie” w Bukowinie Tatrzańskiej w kategorii śpiewu solowego. Usłyszeliśmy kilka fragmentów bojkowskich pieśni w wykonaniu Darii i poznamy ich charakterystyczne cechy. Następnie  przenieśliśmy się do Przemyśla. Tam spotkaliśmy się z kulturoznawczynią i animatorką kultury Kasią Komar-Macyńską z Domu Ukraińskiego. Trwa bowiem projekt „Archiwum Powernennia. Historie przemyskich powrotów”. Na czym on polega – o tym opowiadała jego inicjatorka.

W audycji zabrzmiały melodie bojkowskie, roztoczańskie i nadsańskie.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła: Mariana Kril

Goście: Anna Wirchniańska, Marta Graban-Butryn, Daria Kosiek, Katarzyna Komar-Macyńska

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 5.05


gs

Czytaj także

Zamierzchłe zwyczaje Wielkanocne

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 05:05
W świątecznym "Kiermaszu pod kogutkiem" o dawnych zwyczajach wielkanocnych opowiadali: Maria Bienias z Woli Koryckiej na Mazowszu, Ludwig Mordarski, Elżbieta Puch i Jan Wrona z Limanowej (Górale Sądeccy i Lachy Limanowskie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielopostaciowość folku na festiwalu Nowa Tradycja

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 06:00
Podlasko-kolumbijska muzyka klubowa, industrialna dekonstrukcja, śląski krzyk i szaleństwo improwizacji. Konkurs Muzyki Folkowej na tegorocznym festiwalu Nowa Tradycja brzmiał wyjątkowo różnorodnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogranicze: melodie polskie i litewskie pasują do siebie jak trzeba

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 11:45
Józef Murawski i Kamil Wasilewski, członkowie zespołu Pogranicze z Szypliszk opowiedzieli o tradycyjnej muzyce wokalnej okolic Suwałk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Malik i trzyrzędówka

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 08:55
Andrzej Malik od dzieciństwa grał w kapelach weselnych. Jest samoukiem, nie uczył się od żadnego muzykanta harmonisty, za to dużo słuchał i podpatrywał w młodości innych znanych muzyków. Dziś jest mistrzem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycje wiejskiej muzyki rzeszowskiej i łowickiej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 06:00
Naszymi gośćmi byli Henryk Marszał, Jan Szymański i Leszek Wiśniewski – muzykanci prezentujący tradycyjną muzykę łowicką i rzeszowską.
rozwiń zwiń