X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Każda lyszka swij chwist chwalyt" - przysłowia łemkowskie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 06:00
Ostatnia audycja “Kiermasz pod kogutkiem” była poświęcona tematom łemkowskim, bojkowskim i nadsańskim. Słuchaliśmy opowieści o dawnych łemkowskich przysłowiach, które zebrała Łemkini, regionalistka Anna Wirchniańska.
Audio
  • Przysłowia łemkowskie i nie tylko (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Łemkowie, 1934 rok
Łemkowie, 1934 rokFoto: z archiwum NAC

Niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Stara Droga „Ilustrowana księga łemkowskich przysłów”. Rysunki do niej stworzył Daniel de Latour. O tej publikacji opowiedziała prezes Fundacji Stara Droga w Lublinie, redaktorka wydania Marta Graban-Butryn.

- To publikacja w której znajdziemy stare, łemkowskie przysłowia zebrane przez regionalistkę Annę Wirchniańską z Gładyszowa. Są to zarówno przysłowia dotyczące pór roku, konkretnych miesięcy, ale też takie, które dotyczą ludzkich przywar, emocji, pewnych zasad życia społecznego. Przysłowia pani Ania pamięta ze swojego domu rodzinnego, jest ona Łemkinią i zapamiętała wiele tych przysłów ze swojego dzieciństwa. Ma ona dar do zapamiętywania i łączy te wszystkie rzeczy w całość – mówiła w "Kiermaszu pod kogutkiem" Marta Graban-Butryn.

Fot. Fundacja Stara Droga w Lublinie, materiały promocyjne.

Poznaliśmy także śpiewaczkę Darię Kosiek, która zajęła 1 miejsce na tegorocznym konkursie „Sabałowe Bajanie” w Bukowinie Tatrzańskiej w kategorii śpiewu solowego. Usłyszeliśmy kilka fragmentów bojkowskich pieśni w wykonaniu Darii i poznamy ich charakterystyczne cechy. Następnie  przenieśliśmy się do Przemyśla. Tam spotkaliśmy się z kulturoznawczynią i animatorką kultury Kasią Komar-Macyńską z Domu Ukraińskiego. Trwa bowiem projekt „Archiwum Powernennia. Historie przemyskich powrotów”. Na czym on polega – o tym opowiadała jego inicjatorka.

W audycji zabrzmiały melodie bojkowskie, roztoczańskie i nadsańskie.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła: Mariana Kril

Goście: Anna Wirchniańska, Marta Graban-Butryn, Daria Kosiek, Katarzyna Komar-Macyńska

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 5.05


gs

Czytaj także

Zamierzchłe zwyczaje Wielkanocne

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 05:05
W świątecznym "Kiermaszu pod kogutkiem" o dawnych zwyczajach wielkanocnych opowiadali: Maria Bienias z Woli Koryckiej na Mazowszu, Ludwig Mordarski, Elżbieta Puch i Jan Wrona z Limanowej (Górale Sądeccy i Lachy Limanowskie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielopostaciowość folku na festiwalu Nowa Tradycja

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 06:00
Podlasko-kolumbijska muzyka klubowa, industrialna dekonstrukcja, śląski krzyk i szaleństwo improwizacji. Konkurs Muzyki Folkowej na tegorocznym festiwalu Nowa Tradycja brzmiał wyjątkowo różnorodnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogranicze: melodie polskie i litewskie pasują do siebie jak trzeba

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 11:45
Józef Murawski i Kamil Wasilewski, członkowie zespołu Pogranicze z Szypliszk opowiedzieli o tradycyjnej muzyce wokalnej okolic Suwałk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Malik i trzyrzędówka

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 08:55
Andrzej Malik od dzieciństwa grał w kapelach weselnych. Jest samoukiem, nie uczył się od żadnego muzykanta harmonisty, za to dużo słuchał i podpatrywał w młodości innych znanych muzyków. Dziś jest mistrzem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycje wiejskiej muzyki rzeszowskiej i łowickiej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 06:00
Naszymi gośćmi byli Henryk Marszał, Jan Szymański i Leszek Wiśniewski – muzykanci prezentujący tradycyjną muzykę łowicką i rzeszowską.
rozwiń zwiń