X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Diwa Kurpiowszczyzny i tradycji - Apolonia Nowak

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 06:00
Między innymi muzyki artystki znanej z cennej działalności śpiewaczej, nagrań dla Polskiego Radia i współpracy z zespołem Swoją Drogą Trio słuchaliśmy w "Kiermaszu pod kogutkiem".
Audio
  • Wspomnienia przesiedleńca z Kazachstanu Mieczysława Kułakowskiego i muzyka tradycyjna z Wielkopolski i Podkarpacia (Kiermasz pod kogutkiem/Jedynka)
Kadziło. Kurpie. Wnętrze drewnianej chaty.
Kadziło. Kurpie. Wnętrze drewnianej chaty.Foto: Shutterstock

Do tego zaprezentowaliśmy zmarłego 11 września tego roku Mieczysława Kułakowskiego, brata malarza Alfonsa Kułakowskiego, polskich braci, którzy z powodu przesiedleń ludności polskiej za czasów stalinizmu dorastali w Kazachstanie. Tam w 1995 roku nagrali ich dziennikarze Radiowego Centrum Kultury Ludowej Elżbieta Strzelecka i Piotr Kędziorek. 

wysłuchaliśmy także opowieści młodego dudziarza z Kościana, Krzysztofa Kuśnierka, który opowiadał o muzyce tradycyjnej ze swojego regionu: - Typowy skład kapeli z regionu Wielkopolski to dudziarz i skrzypek grający na skrzypcach podwiązanych, a jest też instrument szerszeńki, dobry dla osób, które stawiają pierwsze kroki w muzyce dudziarskiej. Moja przygoda z dudami zaczęła się przypadkiem, kiedy miałem dziewięć lat, przez kolegę, który nie chciał sam chodzić na zajęcia z kapeli i mnie wziął do towarzystwa. I tak zostałem.

Muzyk mówił o szczegółach budowy i historii dud w Wielkopolsce, a w audycji słuchaliśmy także młodej cymbalistki Agnieszki Rydzik z Grodziska Małego na Podkarpaciu, która opowiedziała o swoim zainteresowaniu instrumentem, samych cymbałach i dawnym muzykowaniu.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadził: Piotr Dorosz

Goście: Krzysztof Kuśnierek, Agnieszka Rydzik (muzycy ludowi), Mieczysław Kułakowski

Data emisji: 22.09.2019

Godzina emisji: 5.05

at

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Każda lyszka swij chwist chwalyt" - przysłowia łemkowskie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 06:00
Ostatnia audycja “Kiermasz pod kogutkiem” była poświęcona tematom łemkowskim, bojkowskim i nadsańskim. Słuchaliśmy opowieści o dawnych łemkowskich przysłowiach, które zebrała Łemkini, regionalistka Anna Wirchniańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Matki Boskiej Siewnej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 10:30
W audycji dzień Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli święto Matki Boskiej Siewnej. Ponadto przenieśliśmy się na Morawy, gdzie ludzie od setek lat mówią dialektem laskim i modlą się po morawsku.
rozwiń zwiń