X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ikonopisanie - tradycja i teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 15:00
W audycji "Kiermasz pod kogutkiem" przenieśliśmy się do Czeremchy - wsi na Podlasiu. Odbył się tam koncert Dżereła (pol. źródła), który był okazją do spotkania z ukraińską kulturą tradycyjną.
Audio
  • Spotkanie z ukraińską kulturą tradycyjną (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Ikona autorstwa Romana Zilinki
Ikona autorstwa Romana ZilinkiFoto: Roman Zilinka

Wystąpił na nim między innymi zespół Dobryna, którego muzykę i historię poznaliśmy bliżej. Spotkaliśmy się także z pracownikiem naukowym Narodowego Muzeum im. Andreja Szeptyckiego we Lwowie, ikonopisarzem Romanem Zilinką, który tworzy tradycyjne domowe ikony. Co wiemy o domowych ukraińskich ikonach?

- Pisaniem ikon zajmowano się na naszych terenach od czasów chrztu Rusi. To, co obecnie wiemy o ikonach, pochodzi z materiałów XIX-wiecznych. Zachowało się sporo zabytków z tego okresu, mamy również sporo wiedzy o ośrodkach, miejscach i mistrzach, którzy się tym zajmowali. Inspiruję się ikoną ludową, sam doszedłem do rzemiosła, którym się posługuję, nawet poprzez teorię, bo jestem historykiem sztuki - mówił Roman Zilinko, ikonopisarz.

Następnie powędrowaliśmy na Wołyń, poznaliśmy między innymi pieśni weselne z tego regionu oraz tradycje związane z tym obrzędem. W Warszawie odbyła się niedawno prezentacja projektu "Wołyń w pieśniach". W "Kiermaszu pod kogutkiem" spotkaliśmy się z uczestniczkami tego projektu - Olgą Kozieł, Jagną Knittel, Anną Jakowską, Karoliną Podrucką i Anną Jurkiewicz.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.


Ikona autorstwa Romana Zilinko Ikona autorstwa Romana Zilinki

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła: Mariana Kril 

Goście: Roman Zilinko (ikonopisarz), Olga Kozieł, Jagna Knittel, Anna Jakowska, Karolina Podruckąa i Anna Jurkiewicz (autorki projektu Wołyń w pieśniach)

Data emisji: 6.10.2019

Godzina emisji: 5.05

gs/at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dawni i obecni muzykanci ze Świętokrzyskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 14:59
- Stefan Ostrowski to był bardzo mądry człowiek, świetnie wykształcony w muzyce ludowej, a grał muzykę zastolną - wspominał w audycji swojego mistrza skrzypek Edward Gola z Sędziszowa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siła męskich grup śpiewaczych

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 15:55
W audycji spotkaliśmy się z członkami zespołu z Bukowej z Lubelszczyzny, wykonującym archaiczne i wciąż popularne w tamtym regionie kolędy życzące, a także wybraliśmy się w Pieniny na spotkanie z pieśniami Czarnych Górali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela Braci Tarnowskich: co by się nie działo, to gramy z uśmiechem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 16:13
- Czy idzie dobrze, czy źle, trochę się miną nadrobi, trochę gadką, przede wszystkim to całe granie jesteśmy uśmiechnięci i jakoś ta sympatia między ludźmi jest - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek ludowy Adam Tarnowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłka nożna, teatr i kultura Ormian na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:00
W audycji skupiliśmy się na wydarzeniach z oferty kulturalnej i nie tylko, które warto w najbliższym czasie śledzić, aby być na bieżąco z tym, co zajmuje Polaków mieszkających na Kresach i z nimi związanych.
rozwiń zwiń