X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kozioł i młodzieńcza energia Adama Knobla

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 06:00
W "Kiermaszu pod kogutkiem" spotkaliśmy się z młodym koźlarzem i dudziarzem z Lasek.
Audio
  • Spotkanie z koźlarzem Adamem Knoblem (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Adam Knobel gra na dudach. Kazimierz 2019
Adam Knobel gra na dudach. Kazimierz 2019Foto: Grzegorz Śledź

Porozmawialiśmy o zadaniach poszczególnych instrumentów w kapeli koźlarskiej, istocie brzmienia kozła i technicznych zagadnieniach tego instrumentu.

- Gram na koźle od dziewiątego roku życia. Początkowo moim nauczycielem był Henryk Skotarczyk, później uczyłem się trochę od skrzypka Leonarda Śliwy. Pan Skotarczyk bardzo wpłynął na moje życie, do dziś wiąże się ono z folklorem. Był on bardzo sumiennym nauczycielem, dokładnym i bardzo tradycyjnym, nauczył mnie sumienności pracy w grze na instrumencie. Pan Śliwa był bardziej rozrywkowy, zaraził mnie miłością do folkloru, zabierał mnie na różne wyjazdy i festiwale. Nauczył mnie gry w kapeli koźlarskiej, a jego przekaz był bardzo tradycyjny, gdyż graliśmy wyłącznie ze słuchu – opowiadał koźlarz młodego pokolenia Adam Knobel.

- Kozioł jest najważniejszym instrumentem w kapeli. Prowadzi główną melodie, ale musi też trzymać basowość, nadaje całości pewnego rodzaju rytmizacji. Każdy instrument gra tą samą melodie troszeczkę inaczej. Skrzypce wygrywają główną melodię, ale też przełamują ją, schodzą oktawę niżej i muszą uzupełniać brzmienie całości poprzez pociąganie pustych strun, brzmiąc wraz z basem kozła. Klarnet zaś dodaje wigoru i pewnego rodzaju ruchliwości. Ważne jest, aby klarnet nie zagłuszał kozła, bo jest on instrumentem bardzo głośnym i ostrym w brzmieniu.

W Regionie Kozła jest kilku wytwórców tego rzadkiego instrumentu. - Mojego kozła zrobił Henryk Skotarczyk z Franciszkiem Modrzykiem. Obecnie w naszym regionie instrumenty te produkuje jeszcze Dominik Brudło i pan Maj. Czasem buduje kozły jeszcze Andrzej Mendlewski, ale on skupia się głównie na dudach. Najtrudniejsze w grze na koźle jest wtłaczanie powietrza i trzymanie równego dźwięku. To jest podstawa i bez tego nie da się ruszyć dalej - dodał muzyk z Lasek.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Adam Knobel (koźlarz)

Data emisji:  13.10.2019

Godzina emisji: 5.05

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ikonopisanie - tradycja i teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 15:00
W audycji "Kiermasz pod kogutkiem" przenieśliśmy się do Czeremchy - wsi na Podlasiu. Odbył się tam koncert Dżereła (pol. źródła), który był okazją do spotkania z ukraińską kulturą tradycyjną.
rozwiń zwiń