X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Modlitwy z regionu polskich Moraw

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 08:00
W audycji odwiedziliśmy m.in. polską część Moraw i lokalne śpiewaczki ze wsi Borucin, Klarę Sichmę i Annę Gorzelnik, które wykonują morawskie modlitwy i pieśni za zmarłych.
Audio
  • Tradycje pogrzebowe na Morawach (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Modlitwa. Zdjęcie ilustracyjne.
Modlitwa. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Następnie słuchaliśmy rozmowy z jednym z założycieli Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego - Wojciechem Schroederem.

Na koniec rozmawialiśmy z członkami zespołu Starorzecze, twórcami projektu "Pieśni do śmierci". Poświęcili się oni jednej z ostatnich żywych i wciąż niedostatecznie udokumentowanych przejawów żywej tradycji lokalnej wschodniego Mazowsza i zachodniego Podlasia - śpiewaniu pieśni pogrzebowych. Efekty tych działań to m.in. utworzenie ogólnodostępnego archiwum nagrań pieśni za zmarłych wykonywanych przez śpiewaków i śpiewaczki we wsiach powiatów węgrowskiego, sokołowskiego, mińskiego, siedleckiego i ostrowskiego, a także płyta "Liwiec. Tradycje wokalne wschodniego Mazowsza". O działaniach "Pieśni do śmierci", o przemijaniu zwyczaju śpiewania za duszę zmarłego mówili członkowie zespołu Starorzecze: Julia Biczysko, Anna Jurkiewicz i Marcin Kuliński.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem 

Prowadziła: Patrycja Zisch

Goście: Klara Sichma i Anna Gorzelnik (śpiewaczki morawskie), Wojciech Shroeder (Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego), Julia Biczysko, Anna Jurkiewicz i Marcin Kuliński (zespół Starorzecze)

Data emisji: 3.11.2019

Godzina emisji: 5.05

at

Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka tradycyjna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co się gra na polskim Spiszu?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 17:00
Ile w muzyce spiskiej jest "góralskości", a ile Węgier i Słowacji? Na czym polega słynny spiski czardasz? Co się nosi w Trybszu i w Kacwinie, a co w Jurgowie? O tym mówił gość "Źródeł", Marian Kikla z Czarnej Góry, muzyk, pedagog i promotor spiskiej kultury tradycyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycje pogrzebowe i pieśni żałobne Suwalszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 07:00
- Człowieka żadnego się nie pogrzebało bez tych modlitw śpiewanych przez ludność świecką, nie tylko przez kościół - tak o pieśniach żałobnych z Suwalszczyzny i tradycyjnym pogrzebie z tego regionu opowiadał Józef Murawski, kierownik zespołu Pogranicze z Szypliszk.  
rozwiń zwiń