Modlitwy z regionu polskich Moraw

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 08:00
W audycji odwiedziliśmy m.in. polską część Moraw i lokalne śpiewaczki ze wsi Borucin, Klarę Sichmę i Annę Gorzelnik, które wykonują morawskie modlitwy i pieśni za zmarłych.
Audio
  • Tradycje pogrzebowe na Morawach (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Następnie słuchaliśmy rozmowy z jednym z założycieli Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego - Wojciechem Schroederem.

Na koniec rozmawialiśmy z członkami zespołu Starorzecze, twórcami projektu "Pieśni do śmierci". Poświęcili się oni jednej z ostatnich żywych i wciąż niedostatecznie udokumentowanych przejawów żywej tradycji lokalnej wschodniego Mazowsza i zachodniego Podlasia - śpiewaniu pieśni pogrzebowych. Efekty tych działań to m.in. utworzenie ogólnodostępnego archiwum nagrań pieśni za zmarłych wykonywanych przez śpiewaków i śpiewaczki we wsiach powiatów węgrowskiego, sokołowskiego, mińskiego, siedleckiego i ostrowskiego, a także płyta "Liwiec. Tradycje wokalne wschodniego Mazowsza". O działaniach "Pieśni do śmierci", o przemijaniu zwyczaju śpiewania za duszę zmarłego mówili członkowie zespołu Starorzecze: Julia Biczysko, Anna Jurkiewicz i Marcin Kuliński.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem 

Prowadziła: Patrycja Zisch

Goście: Klara Sichma i Anna Gorzelnik (śpiewaczki morawskie), Wojciech Shroeder (Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego), Julia Biczysko, Anna Jurkiewicz i Marcin Kuliński (zespół Starorzecze)

Data emisji: 3.11.2019

Godzina emisji: 5.05

at

Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka tradycyjna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co się gra na polskim Spiszu?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 17:00
Ile w muzyce spiskiej jest "góralskości", a ile Węgier i Słowacji? Na czym polega słynny spiski czardasz? Co się nosi w Trybszu i w Kacwinie, a co w Jurgowie? O tym mówił gość "Źródeł", Marian Kikla z Czarnej Góry, muzyk, pedagog i promotor spiskiej kultury tradycyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycje pogrzebowe i pieśni żałobne Suwalszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 07:00
- Człowieka żadnego się nie pogrzebało bez tych modlitw śpiewanych przez ludność świecką, nie tylko przez kościół - tak o pieśniach żałobnych z Suwalszczyzny i tradycyjnym pogrzebie z tego regionu opowiadał Józef Murawski, kierownik zespołu Pogranicze z Szypliszk.  
rozwiń zwiń