Podlaskie chaty i tradycje muzyki kieleckiej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 06:00
W "Kiermaszu pod kogutkiem" porozmawialiśmy o wiejskim budownictwie Podlasia i o tradycyjnym muzykowaniu na Kielecczyźnie. Gośćmi audycji byli Magdalena Stopa i Piotr Baczewski.
Audio
  • Podlaskie chaty i tradycje muzyki kieleckiej (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

W części pierwszej audycji zaprezentowaliśmy rozmowę z Magdaleną Stopą - dziennikarką, historyczką sztuki i publicystką i autorką wielu publikacji. Tematem rozmowy jest drewniane, wiejskie budownictwo Podlasia a impulsem do jej przeprowadzenia książka pt. “Podwaliny. Drewniane domy Podlasia i ich mieszkańcy” autorstwa M. Stopy (wyd. Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, 2018).

W drugiej części Piotr Baczewski - fotograf i popularyzator polskiej muzyki tradycyjnej opowiadał o tradycyjnym muzykowaniu na Kielecczyźnie - działających tam kapelach i przemianach tradycyjnej muzyki, uwarunkowanych m.in. historycznie.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadził: Piotr Dorosz

Goście:  Magdalena Stopa, Piotr Baczewski.

Data emisji: 22.12.2019 

Godzina emisji: 5.05

gs

Czytaj także

Piłka nożna, teatr i kultura Ormian na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:00
W audycji skupiliśmy się na wydarzeniach z oferty kulturalnej i nie tylko, które warto w najbliższym czasie śledzić, aby być na bieżąco z tym, co zajmuje Polaków mieszkających na Kresach i z nimi związanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksploracja kultury polskiej na Zakarpaciu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:10
W audycji powędrowaliśmy na Zakarpacie, gdzie polscy i ukraińscy studenci kulturoznawstwa przeprowadzili badania terenowe, szukając tam elementów polskich. O tym projekcie porozmawialiśmy z koordynatorem drem Tomaszem Kośkiem z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski język i tradycje na Grodzieńszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 19:00
- Babcia zawsze mi mówiła, że ona rozmawia w prawdziwym polskim języku, a my coś wymyślamy. Przesunięcie granic bardzo wpłynęło na życie moich dziadków - mówiła gość audycji, Hanna Józefowicz, która pochodzi z polskiej rodziny z Wołkowyska na Białorusi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Losy Polaków na Łotwie i w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 09:55
Na terenie całej Europy Wschodniej wiele było miejsc, w których żyły całe pokolenia Polaków. To nie tylko okolice Wilna, Wołyń czy Lwów, lecz także rzadziej wspominane Łotwa czy Mołdawia.
rozwiń zwiń