Jak kolędowano na Lubelszczyźnie, na Pogórzu, na Kielecczyźnie i na Orawie?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 06:00
Swoimi wspomnieniami w "Kiermaszu pod kogutkiem" podzielili się śpiewaczka Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej k. Janowa Lubelskiego, o "drobach" i "śmieciorzach" opowiedział skrzypek Józef Śliwa z Huty Gogołowskiej na Pogórzu Jasielskim.
Audio
  • Jak kolędowano na Lubelszczyźnie, na Pogórzu, na Kielecczyźnie i na Orawie (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Janina Chmiel
Janina ChmielFoto: Kuba Borysiak

- Na świętego Szczepana już chodzili kolędnicy. Robiono u nas tzw. "krakowskie wesele", była pani młoda, pan młody, krakowianka, krakowiak, miś. Było to bardzo ładne. Jak byłam nieduża tośmy latali od domu do domu żeby na to popatrzeć. Dużo kolędników chodziło z herodem, czasem chodzili muzykanty - wspominała śpiewaczka Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej k. Janowa Lubelskiego.

Również swoją rolę w Herodach wspominał klarnecista Stanisław Witkowski z Opatowa, na koniec o tradycji szopki lalkowej w Lipnicy Wielkiej na Orawie opowiedzieli szopkarze Patryk Rudnicki i Robert Machajda.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu.

 ***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Rozmawiał: Magdalena Tejchma

Goście: Janina Chmiel, Józef Śliwa, Stanisław Witkowski, Patryk Rudnicki i Robert Machajda.

Data emisji: 26.12.2018

Godzina emisji: 05.05

gs


gs

Na "Kiermasz pod kogutkiem"w czwartek (26.12) w godz. 5.05-6.00 zaprasza Magdalena Tejchma.


gs

Czytaj także

Jak dawniej wyglądało wesele w Nieznamierowicach?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:50
Jakie były pisane i niepisane obowiązki niektórych weselników? Jak można było przyśpiewać drużbie, drużkom i państwu młodym? Co śpiewało się do wianka? O tym opowiadały mieszkanki Nieznamierowic w nagraniu z początku lat 70., a towarzyszyła tym historiom muzyka Józefa Zarasia oraz autentyczne sceny z jednego z wiejskich wesel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożonarodzeniowe historie Janiny Pydo

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 06:00
W "Kiermaszu" posłuchaliśmy opowieści Janiny Pydo z Zastawia koło Goraja o zwyczajach bożonarodzeniowych z Lubelszczyzny oraz nagrań archiwalnych słynnych dunajników z Łukowej z roku 1980.
rozwiń zwiń