X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Chrystos Rożdajetsia" - "Sławimo Joho"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 07:00
Kolejna audycja “Kiermasz pod kogutkiem” była poświęcona tradycjom świąt Bożego Narodzenia w tradycji wschodniej. Dla grekokatolików i prawosławnych zaczyna się cykl świąt - Boże Narodzenie, Świętego Bazylego, Chrzest Pański. 
Audio
  • Nowy Rok w obrządku wschodnim (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Tradycyjna szopka autorstwa Romana Zilinka na tetrapodzie w lubelskiej cerkwi greckokatolickiej.
Tradycyjna szopka autorstwa Romana Zilinka na tetrapodzie w lubelskiej cerkwi greckokatolickiej. Foto: Janusz Kowalczyk

Jarosława Hutnik przybliżyła tradycje bożonarodzeniowe z pogranicza polsko-ukraińskiego. Od 1947 roku mieszka ona na terenie Mazur – najpierw we wsi Piłaki Małe, a obecnie w Węgorzewie. Urodziła się w 1939 roku we wsi Prusie. Wioska znajduje się niedaleko Rawy-Ruskiej, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Ukrainą. Jak obchodzono święta w jej domu przed wysiedleniem i co udało się zachować na Mazurach.

- W ten dzień, kiedy już była Wigilia najpierw przynoszono słomę i ścielono ją pod stołem - wspominała Jarosława Hutnik. - Potem najstarszy gospodarz np. dziadek przynosił siano. Gospodyni na stół kładła czosnek i przykrywała to wszystko obrusem. Wszyscy się modlili pojedynczo, a gdy zaświeciła pierwsza gwiazdka wnoszono potrawy. Wszyscy siadali do stołu i błogosławiono potrawy i ludzi, którzy te potrawy mieli spożywać. Starano się żeby tych potraw było dużo. Po kolacji wszyscy razem kolędowali, a dzieci wchodziły pod stół i gdakały jak kury, żeby się kury niosły dobrze.

Spotkalismy się też z zespołem "More" i etnomuzykologiem i muzykiem Jurijem Pastuszenką, który wraz z członkami zespołu przybliżyli tradycje kolędnicze i opowiedzieli o typach kolęd ukraińskich.

Następnie przenieślismy się do Przemkowa na Dolny Śląsk. Posłuchalismy historii Daniela Horoszczaka o wigilii łemkowskiej.  

Posłuchaliśmy kolęd w wykoniu "Bożycziw", "Krajki", kapeli Uherec i zespołu "More". 

W audycji również można było zdobyć najnowszą płytę zespołu "Krajka" z Przemyśla.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu.

 ***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Rozmawiał: Magdalena Tejchma

Goście: Jarosława Hutnik, Jurij Pastuszenka, Daniel Horoszczako.

Data emisji: 05.01.2020

Godzina emisji: 05.05

gs

Czytaj także

Ikonopisanie - tradycja i teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 15:00
W audycji "Kiermasz pod kogutkiem" przenieśliśmy się do Czeremchy - wsi na Podlasiu. Odbył się tam koncert Dżereła (pol. źródła), który był okazją do spotkania z ukraińską kulturą tradycyjną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łemkowska Watra - wspomnienie wakacji

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 06:00
W  audycji "Kiermasz pod kogutkiem" przenieśliśmy się na Łemkowszczyznę, na festiwal "Łemkowska Watra" w Zdyni. Jeden z założycieli tego największego festiwalu kultury łemkowskiej w Polsce, poeta i działacz społeczny Władysław Graban przybliżył nam historię pierwszych "Watr" z lat 80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pracowni lutników

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 09:00
Lutnicy, Marek i Bartosz Woźniak, robią bardzo mało instrumentów. Poświęcają im ogromną ilość czasu. Każdy dopieszczają i każdy z nich jest dziełem sztuki. Do tego czerpią ogromną radość z tego, co robią.
rozwiń zwiń