X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najstarsi skrzypkowie regionu Opoczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 12:05
W "Kiermaszu pod kogutkiem" królowała muzyka z centralnej Polski, z regionu Radomskiego i Opoczyńskiego. Spotkaliśmy się z Joanną i Stanisławem Strelnikami i przypomnieliśmy postać legendarnego skrzypka Józefa Zarasia.  
Audio
  • Najstarsi skrzypkowie regionu Opoczyńskiego (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Okładka płyty Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego.
Okładka płyty "Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego".Foto: mat. promocyjne

"Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego" zawiera nagrania skrzypków Piotra Rudzkiego, Władysława Kosylaka, Stanisława Wolskiego i Tadeusza Moczarskiego. O płycie wydanej dzięki gminie Opoczno opowiadali jej współtwórcy - Joanna i Stanisław Strelnikowie.

- Jeżdżąc po regionie, zorientowaliśmy się, że jest jeszcze kilku skrzypków, którzy dobiegają już dziewięćdziesiątki albo ją przekroczyli i jeszcze są aktywni, grają i są w dobrej formie. Z tego powodu postanowiliśmy, że warto by było jakoś ich upamiętnić i nagrać - tłumaczył Stanisław Strelnik.

Na płycie można posłuchać nagrań skrzypków z harmonią, ale przeważająca część nagrań jest tylko z akompaniamentem basów, bębenka obręczowego lub całej sekcji. Pozwala to ocenić kunszt gry skrzypków, bez konieczności wsłuchiwania się, co się dzieje za dźwiękiem harmonii.

 - To ludzie, którzy urodzili się przed II wojną światową. W zasadzie w centralnej Polsce takich czynnych skrzypków w tym wieku nie ma. Jest to coś wyjątkowego i dlatego ta płyta powstała - dodała Joanna Strelnik. - My musieliśmy robić za sekcję.

Jak wyglądały nagrania i gdzie się odbywały? O tym w nagraniu.

W drugiej części audycji wysłuchamy archiwalnych wywiadów z Józefem Zarasiem - wybitnym skrzypkiem z Radomskiego, a także wypowiedzi jego rodziny i sąsiadów.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Rozmawiał: Magdalena Tejchma

Goście:  Joanna i Stanisław Strelnikowie

Data emisji: 19.01.2020

Godzina emisji: 05.05

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kultura tradycyjna Czarnych Górali Nadpopradzkich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:55
O tej niewielkiej góralskiej grupie zaliczanej do Górali Sądeckich zamieszkujących Piwniczną i okolice opowiedzieli mieszkańcy doliny Popradu. O stroju, muzyce i specyfice kultury mówili Piotr Maślanka, śpiewak z regionalnego zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej, oraz Irena Stawiarska, na co dzień grająca w rodzinnej kapeli Stawiarskich Błankowiany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalne spotkanie z Janem Karpielem-Bułecką!

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:00
O muzyce góralskiej, o podhalańskich rodach, o rodzinnym muzykowaniu i o ojcu, słynnym muzykancie Bolesławie Karpielu-Bułecce, opowiadał jego syn Jan, z którym w jego domu w Zakopanem spotkała się Magda Tejchma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z podróży po Kaliskiem: Marianna Filipiak

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:00
W audycji ze śpiewaczką Marianną Filipiak - urodzoną w 1920 roku! - z przysiółku Wilcze Ługi w powiecie Brzeziny rozmawiał Mateusz Raszewski z Kaliskiej Szkoły Tradycji.
rozwiń zwiń