Najstarsi skrzypkowie regionu Opoczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 12:05
W "Kiermaszu pod kogutkiem" królowała muzyka z centralnej Polski, z regionu Radomskiego i Opoczyńskiego. Spotkaliśmy się z Joanną i Stanisławem Strelnikami i przypomnieliśmy postać legendarnego skrzypka Józefa Zarasia.  
Audio
  • Najstarsi skrzypkowie regionu Opoczyńskiego (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Okładka płyty Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego.
Okładka płyty "Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego".Foto: mat. promocyjne

"Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego" zawiera nagrania skrzypków Piotra Rudzkiego, Władysława Kosylaka, Stanisława Wolskiego i Tadeusza Moczarskiego. O płycie wydanej dzięki gminie Opoczno opowiadali jej współtwórcy - Joanna i Stanisław Strelnikowie.

- Jeżdżąc po regionie, zorientowaliśmy się, że jest jeszcze kilku skrzypków, którzy dobiegają już dziewięćdziesiątki albo ją przekroczyli i jeszcze są aktywni, grają i są w dobrej formie. Z tego powodu postanowiliśmy, że warto by było jakoś ich upamiętnić i nagrać - tłumaczył Stanisław Strelnik.

Na płycie można posłuchać nagrań skrzypków z harmonią, ale przeważająca część nagrań jest tylko z akompaniamentem basów, bębenka obręczowego lub całej sekcji. Pozwala to ocenić kunszt gry skrzypków, bez konieczności wsłuchiwania się, co się dzieje za dźwiękiem harmonii.

 - To ludzie, którzy urodzili się przed II wojną światową. W zasadzie w centralnej Polsce takich czynnych skrzypków w tym wieku nie ma. Jest to coś wyjątkowego i dlatego ta płyta powstała - dodała Joanna Strelnik. - My musieliśmy robić za sekcję.

Jak wyglądały nagrania i gdzie się odbywały? O tym w nagraniu.

W drugiej części audycji wysłuchamy archiwalnych wywiadów z Józefem Zarasiem - wybitnym skrzypkiem z Radomskiego, a także wypowiedzi jego rodziny i sąsiadów.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Rozmawiał: Magdalena Tejchma

Goście:  Joanna i Stanisław Strelnikowie

Data emisji: 19.01.2020

Godzina emisji: 05.05

gs

Czytaj także

Kultura tradycyjna Czarnych Górali Nadpopradzkich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:55
O tej niewielkiej góralskiej grupie zaliczanej do Górali Sądeckich zamieszkujących Piwniczną i okolice opowiedzieli mieszkańcy doliny Popradu. O stroju, muzyce i specyfice kultury mówili Piotr Maślanka, śpiewak z regionalnego zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej, oraz Irena Stawiarska, na co dzień grająca w rodzinnej kapeli Stawiarskich Błankowiany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalne spotkanie z Janem Karpielem-Bułecką!

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:00
O muzyce góralskiej, o podhalańskich rodach, o rodzinnym muzykowaniu i o ojcu, słynnym muzykancie Bolesławie Karpielu-Bułecce, opowiadał jego syn Jan, z którym w jego domu w Zakopanem spotkała się Magda Tejchma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z podróży po Kaliskiem: Marianna Filipiak

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:00
W audycji ze śpiewaczką Marianną Filipiak - urodzoną w 1920 roku! - z przysiółku Wilcze Ługi w powiecie Brzeziny rozmawiał Mateusz Raszewski z Kaliskiej Szkoły Tradycji.
rozwiń zwiń