Skarby etnograficzne Pomorza

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 12:00
W audycji przenieśliśmy się m.in. do Szczecina, gdzie o historii i zasobach Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie rozmawialiśmy z kierownik - Iwoną Karwowską.
Audio
  • Skarby etnograficzne Pomorza (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Rolnictwo  Komora, fragm.. wystawy  Od ziarna do chleba, kurator Iwona Karwowska, MNS. 09. 2013  04. 2014
Rolnictwo / Komora, fragm.. wystawy „ Od ziarna do chleba”, kurator Iwona Karwowska, MNS. 09. 2013 – 04. 2014Foto: G. Solecki i A. Piętak

- Nie wiemy jakie zbiory etnograficzne istniały przed wojną. Księgi inwentarzowe nie zachowały się po II wojnie światowej. Co było w muzeum możemy sobie obejrzeć na nielicznych fotografiach przedstawiających przedwojenne ekspozycje i magazyny muzealne. Niestety, te zbiory zostały rozproszone, częściowo wywiezione w czasie ewakuacji na tereny niemieckie, częściowo nie wiemy, co się z nimi stało. W muzeum przed wojną było parę tysięcy obiektów, dziś mamy ich około 700. - tłumaczyła kierownik Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie, Iwona Karwowska.

Zbiory etnograficzne muzeum w Szczecinie  po wojnie zostały powiększone przez muzealników, zebrane w terenie, po strychach, komórkach i mieszkaniach. To głównie to, co pozostało po ludności niemieckiej. Część zbiorów pochodzi od napływowej ludności osadniczej, która przybyła na teren województwa szczecińskiego z różnych stron Polski. - Mamy sporo rzeczy z Podlasia, Polski Centralnej, sporo z terenów Kresów, Litwy i Białorusi - opowiadał gość "Kiermaszu". 

Meble / Izba pyrzycka, fragm.. wystawy „ Pomorskie meble malowane” kurator Iwona Karwowska, MNS 2012 – 2013 Meble / Izba pyrzycka, fragm.. wystawy „ Pomorskie meble malowane” kurator Iwona Karwowska, MNS 2012 – 2013

Następnie uczestniczyliśmy w górnośląskim i opolskim zwyczaju ostatkowym, jakim jest pogrzebanie basa. Na koniec porozmawialiśmy z Jagną Knittel o powstaniu i działaniach zespołu Warszawa Wschodnia i o roli badań terenowych, m.in. w praktyce muzycznej. Do tego słuchaliśmy muzyki z najnowszej płyty szczecińskiej Dikandy i chorzowskiej Krzikopy.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła: Patrycja Zisch

Goście:  Iwona Karwowska ( Dział Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie)

Data emisji: 26.01.2020

Godzina emisji: 05.05


gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skarby polskiej muzyki tradycyjnej. Jak ich szukać?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 09:00
Gościem magazynu był dr Jacek Jackowski, etnomuzykolog, kierownik Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, który opowiedział o projekcie "Polska muzyka tradycyjna - dziedzictwo fonograficzne", dokumentującym nagrania polskich muzykantów i śpiewaków znajdujące się także w innych archiwach (muzea, Regionalne Ośrodki Kultury) i kolekcjach prywatnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwum folkloru kieleckiego Piotra Gana

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 09:00
Gościem audycji był Piotr Baczewski - fotograf, dokumentalista, popularyzator muzyki tradycyjnej z Fundacji Muzyka Zakorzeniona. Porozmawialiśmy o Piotrze Ganie - badaczu wiejskiej i małomiasteczkowej Kielecczyzny i Ziemi Radomskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folklor małopolski: Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 14:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Klaudią Oracz i Tomaszem Żarowskim z Kapeli Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej na Pogórzu Sądeckim, zespołu który w roku ubiegłym zdobył III nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.  
rozwiń zwiń